A Roma Sajtóközpont két héttel ezelőtt adott ki közleményt, amely szerint egy fővárosi kórházban megtagadták a kezelést egy roma asszonytól. A fogászati ügyeletre érkező nőnek állítólag nem látták el a fájó fogát, és kiabáltak vele, mikor közölte, hogy hepatitisz C-vel fertőzött. Egy cikkben Vágó Péter, a Központi Sztomatológiai Intézet főigazgatója is reagált a történtekre: szerinte a beteg asszonnyal csak azt közölték, hogy fertőző betegsége miatt a rendelés végén tudják ellátni. A Roma Sajtóközpont a FigyelőNetnek elmondta, a roma asszony pert indít: azt szeretné, ha bocsánatot kérnének tőle.
A májbetegek szövetsége diszkriminációra panaszkodik
Nem kell bevallani
Sem rendelet, sem törvény nem mondja ki, hogy a kezelésre szorulónak – hacsak nem véradásra jelentkezik – jeleznie kell fertőző betegségét. Ezzel kapcsolatban még etikai állásfoglalás sem létezik. Az egészségügyi dolgozókra szigorúbb előírások vonatkoznak. Az úgynevezett invazív, vagyis a szervezetbe behatoló – például sebészeti, nőgyógyászati – beavatkozást fertőző személy nem végezhet. Mivel az ember nem mindig tud betegségéről, a dolgozók rendszeres szűrésen vesznek részt. Ha azonban tudomást szerez róla, munkáltatójával azonnal közölnie kell.
Az élen a fogászati szakrendelések, különösen az ügyeletek járnak. Ha mégis fogadják a beteget, azt gyakorta a fertőtlenítésre való hivatkozással csak a rendelés végén, hosszú várakoztatás után teszik meg. De történt hasonló koreográfiájú eset bőrgyógyásznál, egy érintettnek pedig a szürke hályogot nem voltak hajlandóak eltávolítani a szeméről.
Az egyesület megalakulása óta többször próbált változatni a helyzeten. Két éve személyes találkozón egyeztetett a Központi Járványügyi Hivatal és a Vimor. A májbetegek azt sérelmezték, hogy nem illeti meg őket olyan ellátás, mint nem hepatitiszes társaikat. Később a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozat elnökének írtak levelet, amelyben arra kérték a kamarát, hogy jutassa el az egyesületnek azoknak a fogorvosoknak a címét, akik hajlandóak fogadni hepatitises betegeket is. Válasz egyik felhívásra sem érkezett, viszont delegáltak egy fogorvos hölgyet, aki előadásokat tart az egyesületben. Ő maga kezeli is rendelőjében az erre rászorulókat.
Mindenkit el kell látni
Hepatitisz C
A hepatitisz C többnyire enyhe lefolyású, sárgaság csak az esetek kis hányadában jelentkezik. A fertőzöttek 75-90%-a tünetmentes vagy tünetszegény vírushordozó. Ha a betegség krónikussá válik, ez májzsugorodáshoz vezethet. A beteg mindennapjait a betegség nem befolyásolja, a májfunkciós problémák 15-20 év távlatában jelentkeznek. A megbetegedés gyógyszeres kezelése nem túl hatékony, az eseteknek csak 1-10 százalékában vezet eredményre, legtöbbször csak késlelteti a betegség lefolyását, mivel az orvosságok súlyos mellékhatásai miatt a kezelést gyakran meg kell szakítani. Először többnyire általános panaszok jelentkeznek: erőtlenség vagy gyengeség, étvágyromlás, hányinger.
A szakértők véleménye szerint az egészségügyi ellátás felkészült a fertőző betegek ellátására. „Mivel sem az orvos, sem a beteg nem tudhat minden betegségéről, valamennyi beteget mindig úgy kell kezelni, mintha hepatitisz C-s lenne” – állította Ócsai Lajos, az Országos Tisztiorvosi Hivatal Járványügyi Osztályának vezetője a FigyelőNetnek. Mint mondta, ma már nincsenek járványok, az ellátás menete jó.
Sokan állami kórházakban fertőződtek meg
Ma Magyarországon 75-100 ezerre tehető a hepatitisz C-vel fertőzöttek száma. A hepatitisz C a vírushepatitiszek egyik fajtája, melyek közös jellemzője, hogy a májat károsító betegséget okoznak. Legsúlyosabb tünetük a májgyulladás és a sárgaság. A főleg vér útján terjedő betegség leginkább a szervátültetésen átesetteket, intravénás drogfogyasztókat, és a hemofíliásokat sújtja, bár a megbetegedések eredete nem mindig állapítható meg. Megfertőződhetünk tetoválással, véletlen sérüléssel, tűszúrással vagy fogászati beavatkozás alkalmával is.
A vírust a nyolcvanas években izolálták, de a donorok vérét csak 1992 június elseje óta szűrik. Az 1992 előtt rendszeresen vérre szoruló hemofíliások valamennyien hepatitisz C pozitívok. De sokan kapták meg a betegséget transzfúzió során is.
Nehéz eldönteni, hol húzódik meg az állam szerepe a fertőzésékben. 2000-ben mindenesetre kormányhatározat született, mely értelmében a hepatitisz C-ben szenvedő hemofíliások kártérítést kaptak. A mintegy 2000 embert érintő határozat kétmillió forintról és havi életjáradékról szól. Jelenleg is többszáz per van folyamatban