Belföld

Több száz milliárdot kellene költeni a szélessáv terjesztésére

A Nemzeti Fejlesztési Terv keretében készülő Nemzeti Szélessávú Stratégia szerint 2006-ban 17-18 milliárdforintot kellene költeni a büdzséből a szélessáv elterjesztésére. A 2007-2013-as időszakban pedig mintegy 290 milliárd forint elköltésére tesz javaslatot a tervezet.

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) megbízásából elkészített Nemzeti Szélessávú Stratégia (NSZS) elsősorban a „szélessávú közmű” kiépítésének, illetve közigazgatási, üzleti és kulturális tartalmak fejlesztésének támogatását hangsúlyozza.

Az IHM közleménye szerint a stratégia a Szélessávú Közmű program finanszírozására a 2006-os költségvetési évben mintegy 17-18 milliárd forint szükséges, amelyből mintegy 10-11 milliárd forint részben az IHM költségvetésében, részben a 2004-2006-os Nemzeti Fejlesztési Tervben szerepel. Az adókedvezmények várhatóan 5 milliárd forinttal terhelik meg a központi költségvetést. A fejlesztéspolitikai eszközök finanszírozásához az IHM 2006. évi költségvetéséből további mintegy 2 milliárd forint szükséges.

A 2007-2013-as fejlesztési periódus tekintetében a „Szélessávú Közmű“ keretében javasolt programok előzetes forrásigénye 290 milliárd forint. Ez az összeg egyaránt magában foglalja a várható magán-, uniós és nemzeti finanszírozást.

Az NSZS helyzetértékelése szerint a lakossági internet-penetráció és a 100 lakosra jutó szélessávú előfizetés szám tekintetében továbbra is jelentős Magyarország lemaradása az Európai Unióhoz és a világ fejlettebb gazdaságaihoz képest. Ugyanakkor európai összevetésben is bíztató adat, hogy Magyarországon a szélessávú előfizetések aránya az összes internet-előfizetésen belül már megközelítette az 50 százalékot, és az NSZS előrejelzése szerint 2006 végére eléri a 60 százalékot.

A szélessávú internetezés terjedésének ugyanakkor továbbra is fontos akadálya a szélessávú szolgáltatások korlátos elérhetősége, illetve magas ára. A hosszabb távú növekedési kilátások szempontjából pedig különösen aggasztó, hogy a magyar népesség közel 60 százaléka sem internet-, sem PC-használati tapasztalattal nem rendelkezik. Mindemellett a tartalomkínálat is hézagos, és az esélyegyenlőség területén is szükség lenne beavatkozásra.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik