Belföld

Sikeres tél a szállodáknál

Nőtt a szobafoglaltság és a bevétel is a magyar szállodákban, szobaárak tekintetében a legnagyobb fejlődést a kelet-magyarországi hotelek mutatták fel.

2005 első három hónapjában a bruttó szobaárbevétel és a vendégéjszakák száma nőtt az előző év azonos időszakához képest. A szállodák átlagosan 46 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek. A legmagasabb (53–56 százalékos) kapacitáskihasználtságot a fővárosi négy- és ötcsillagos egységek érték el, amelyek egy évvel korábban 47–49 százalékos foglaltsággal működtek.

A szobafoglaltsági mutató – az előző év azonos időszakához hasonlóan – a többi vizsgált csoport egyikében sem érte el a 48 százalékot. A legalacsonyabb kihasználtsággal (31 százalék) a balatoni háromcsillagos szállodák üzemeltek.
Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára (Gross ARR) a megfigyelt időszakban 13 200 forint volt, ami jelentős (folyó áron 1300 forint) emelkedést jelent 2004 azonos időszakához képest. A négycsillagos szobák 11 800 – 12 900 forintos, a háromcsillagosok 4300–8400 forintos átlagáron keltek el.

A bruttó szobaárbevétel folyó áron 10 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékű emelkedésről az ország keleti részén található háromcsillagos szállodák számoltak be, amelyek szobaárbevétele 29 százalékkal növekedett. Kismértékű visszaesés jellemezte a balatoni háromcsillagos és az ország nyugati részén elhelyezkedő négy- és ötcsillagos szállodákat.

Az első negyedévben a szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma átlagosan 9 százalékkal emelkedett az előző év első három hónapjához képest. A növekedés a budapesti házakban nagymértékű, az ország keleti felén üzemelő egységeknél kisebb mértékű volt. A Balatonnál 1–3 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak az előző év első negyedévéhez képest. A növekedési tendenciák valamennyi mutató tekintetében döntően Budapesten érvényesültek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik