Járai nem tartja törvényesnek a leendő Monetáris Tanács-tagok jelölési folyamatát, mivel a miniszterelnök erről nem kérte ki előzetesen a véleményét.
Ezért az MNB álláspontja szerint újra kell indítani a jelölési procedúrát. Járai ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek levélben is megírta, amikor Gyurcsány a jelöltekről alkotott jegybankelnöki véleményt kérte.
|
“Az MNB álláspontja az, hogy a tagok jelölésével meg kellene várni az Alkotmánybíróság döntését az ezzel kapcsolatos képviselői indítványról, és csak ezt követően lehetne elindítani az újabb jelölést” – mondta.
Ezzel Járai megakadályozhatja a Monetáris Tanács bővítését, ugyanis az államfő csak akkor nevezheti ki az új tagokat, ha azok bírják a jegybankelnök támogatását. A kormány kezében egyelőre nincs olyan eszköz amivel felléphetne Járai ellen.
Jegybank-saga
Mivel sokaknak nem tetszett az MNB monetáris politikája, így tavaly folytatódott, a politikai felhangokkal fűszerezett támadás Járai Zsigmond jegybankelnök ellen. Az előző kormányban pénzügyminiszteri posztot betöltő Járait azzal vádolták, hogy politikailag elfogult, és ezért tartja ilyen erősen a forintot.
Az év eleji szórványos tüzelések után szeptemberben újult erővel indultak meg az ellene intézett támadások, s már ekkor több helyről lehetett olyan pletykát hallani, hogy valamilyen trükkel, esetleg a jegybanktörvény módosításával akarják eltávolítani posztjáról. A megoldást mindenki meglepetésére a két szocialista és egy szabaddemokrata képviselő által jegyzett jegybanktörvény-módosítás jelentette, amely a Monetáris Tanács létszámának növelését tűzte ki célul. A módosításra az Európai Központi Bank is reagált, bár a pénzügyi tárca és a jegybank különbözőképpen értelmezte a reflexiót.
A jegybank szerint alkotmányos aggályokat is felvető módosítás ugyan elsőre átment a parlamenten, de a köztársasági elnök nem írta alá. A második nekifutásra változatlanul elfogadott módosító javaslat lehetőséget ad a kormányfőnek, hogy 13-ra növelje jegybanktanács eddigi 9 fős létszámát. Járai, aki szerint minden valószínűség szerint 18 hónapnál nem lesz hosszabb életű a törvény, az alkotmánybírósághoz kíván fordulni a jogszabály kivizsgálása érdekében. Ezt végül nem tette meg, de segítséget nyújtott az Alkotmánybírósághoz forduló Fidesz-frakciónak. A kormányfő két hete nevezte meg négy új jelöltjét.