Belföld

Precedensper Európában a cigarettagyárak ellen

Finnországban pert indítanak a Philip Morris és a British American Tobacco ellen, amiért azok félrevezető hirdetéseket tesznek közzé. Ha a pert indító csoport sikerrel jár, a cigarettagyárak más európai országokban is hasonló jogi támadásra számíthatnak.

A két dohányipari céget öt-hat, komoly betegségben, egyes esetekben rákban szenvedő felperes indítványára indították. Az ügy áprilisban kerülhet a bíróság elé, és 2006-ban juthat végső stádiumába. Ilyen jellegű per első ízben indul Európában. Amennyiben a gyártók veszítenek, az néhány tízezer eurós kártérítési fizetési kötelezettséggel járhat, tehát a kisméretű finn piac miatt csak alig érinti a cégeket. Annál nagyobb gondot okozhat viszont a gyártóknak, hogy más európai országokban hasonló perek indulhatnak.

A két dohányipari vállalat “light” cigarettáit hirdetéseikben egészségesebbnek állítja be, jóllehet a hetvenes évek eleje óta közismert, hogy azok legalább annyira ártalmasak. Az Altria csoport, amely a Philip Morris anyavállalata, azt állítja, hogy betartja a cigarettareklámozási tilalmat előíró, 1976 óra érvényben lévő finn szabályokat, és az a 2002 óta az Európai Unióban érvényben lévő direktívát , miszerint a termékeken nem lehet a “light”, vagy “mild” feliratokat feltüntetni. Ezért a cég indokolatlannak tartja a per indítását.


Az Altria csoport ellen több amerikai államban, Minnesotában és Illinois-ban is folyik hasonló okokból per. Az utóbbi esetben a bíróság 10,1 milliárd dolláros kártérítés fizetésére kötelezte az Altria csoportot.

Az Európai Bizottság korábban már megkérdőjelezte a Philip Morris európai gazdasági politikáját, akkor azonban azzal vádolta a dohánycéget, hogy az illegális kereskedelmet támogatja. Ennek az ügynek a lezárásaként az amerikai dohánygyár 12 éven keresztül összesen 1 milliárd dollárt fizet az Európai Bizottságnak, illetve tíz ország tagországnak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik