Az MSZP kongresszuson elsöprő többséggel miniszterelnök-jelöltnek választott Gyurcsány Ferenc tervezett kormányának lehetséges tagjairól egyelőre meglehetősen szűkszavúan nyilatkozott. Annyit közölt csupán, hogy Kiss Pétert kívánja kancelláriaminiszternek jelölni.
Emellett annyit azért sejteni lehet, hogy a pénzügyminiszter személye is meglehetősen bebetonozott. Nem csupán azért, mert Gyurcsány már a Medgyessy-kormány tagjaként is támogatta minisztertársa törekvéseit, sokkal inkább a költségvetési menetrend szabta meglehetősen szűk időkorlátok okán.
A pénzügyminiszternek maradni kell
A Pénzügyminisztérium ugyanis már elkészítette – amint az feladata is volt – az adó- és költségvetési törvények tervezetét. A menetrend szerint az adótörvényt szeptember 15-ig, a költségvetési törvényt szeptember 30-ig kell benyújtani az Országgyűlésnek.
Gyurcsány tehát mást aligha tehet, minthogy a pénzügyminisztert – javaslataival együtt – „átemeli” a Medgyessy-kormányból, ellenkező esetben azt kockáztatja, hogy miniszterelnöki ténykedése első hónapjaiban megcsúszik a továbbiak szempontjából kardinális kérdéseknek tekinthető költségvetés és adók parlamenti elfogadtatásával. A reformokat tudatosan választó, válságmenedzseri babérokra törő, üzletemberből lett politikustól joggal várható, hogy ezt nem kockáztatja.
A piac is súg
Más megközelítésben Gyurcsánynak (és a versengésben végül alulmaradt másik jelöltnek, Kiss Péternek is) a piac is számtalan forrásból azt a jelzést adta: Draskovicsnak, a fiskális szigornak, az euró bevezetésének feltételeit tartalmazó konvergencia-programnak maradnia kell, máskülönben bizonytalanság alakulhat ki a piacokon.
Bár a végkimenetelben (Draskovics maradásában) biztosak nem lehetnek (lehettek?) a befektetők, a piacok mégis rendületlenül törtek előre. Némi megtorpanás csupán tegnap volt tapasztalható, amikor is Medgyessy Péter ellátogatott Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz és mindenki arról beszélt, hogy a kormányfő beadja lemondását, amely végül csak este következett be.
A csütörtöki napon azonban ismét emelkedni kezdett a tőzsdeindex, és a kormányfő esti lemondása után gyengülésnek indult magyar deviza is erősödött az euróval szemben a délelőtt folyamán.
A kereskedők szerint csupán átmenetinek tekinthető stabilitás vélhetően annak tudható be, hogy – bár Gyurcsány a koalíciós egyeztetések előtt még nem kívánt Draskovics sorsáról nyilatkozni -, a Reuters egy magát megnevezni nem kívánó forrása elárulta, hogy a leendő kormányfő is Draskovics Tibort látná szívesen a tárca élén.