Belföld

Holnap kezdődnek a szóbeli érettségi vizsgák

A gimnáziumok és szakközépiskolák nappali tagozatán 77 068 diák ad számot négy év alatt szerzett tudásáról a szerdától június 22-ig tartó szóbeli érettségi vizsgákon - tájékoztatta az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközponti főigazgatója az MTI-t.

Az idei évben összesen – a nappali mellett az esti és a levelező tagozatot is beleértve – 96 323 tanuló jelentkezett az érettségi vizsgákra – közölte Pósfai Péter.

Az érettségin a kötelezők mellett azt a tárgyat választhatják a diákok, amelyet legalább két évig minimum heti két órában tanultak. A magyar írásbelin elégtelen nyelvi jegyet szerző diákoknak most sem kell a szóbeli előtt külön javítóvizsgát tenniük. Történelemből egy alkalommal póttételt húzhatnak a tanulók, de ebben az esetben már csak hármasról indulnak.

Az élő idegen nyelvek szóbeli vizsgáján 2001-től a központilag készített és kiadott, az olvasás-szövegértés vizsgafeladat teljesítésénél használatos szöveggyűjteményt kell használni. A szöveggyűjtemények az alap- és a speciális szinten tanulók részére eltérő nehézségű, külön jelölt feladatokat tartalmaznak nyelvenként. Az alapszinten vizsgázók a szóbeli érettségin a szintjüknek megfelelő összes, a speciális szinten tanulók pedig a szöveggyűjteményben szereplő valamennyi, alapszintű és speciális szöveg közül húznak megoldandó feladatot.

A maturálókat a vizsgákra hatfős csoportokba kell beosztani. A szóbeli vizsga reggel nyolc óra előtt nem kezdődhet, és este hatig be kell fejeződnie. A diákoknak tárgyanként minimum 30 perc felkészülési időt kell biztosítani. A feleltetés időtartama tárgyanként általában nem haladhatja meg a 10 percet. Az érettségielnököket ebben a tanévben is a területileg illetékes Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont jelölte ki. A vizsgán felvetődő szabálytalanságok, jogsértések esetén első fokon az érettségi vizsgabizottság dönt, míg másodfokon az OKÉV az illetékes.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik