A nem-euklideszi matematika egyik kidolgozója a XIX. század első felében, 1832 júliusától 1833 júniusáig az osztrák hadsereg katonájaként egy évig az olmützi kaszárnyák lakója volt.
A cseh és magyar nyelvű emléktáblát az úgynevezett Hanák-kaszárnyák épületén helyezték el abból az alkalomból, hogy május elsején Csehország és Magyarország is csatlakoztak az Európai Unióhoz. Az emléktábla elhelyezésének ötlete Lénárt István matematikustól és oktatáskutatótól származik, s a cseh fél is magáévá tette. Konkrét megvalósítását a magyar és a cseh katonai akadémiák együttműködése tette lehetővé. Közreműködött még a Magyar Tudományos Akadémia és a Prágai Magyar Kulturális Központ is.
Az ünnepségen megjelent Szabó Miklós, a budapesti Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem rektora, valamint Rudolf Urban, a dél-morvaországi Vyskovban székelő cseh szárazföldi katonai főiskola rektora. Az emléktábla ünnepi leleplezése alkalmával elhangzott beszédek méltatták Bolyai János, illetve a Bolyiak tudományos munkásságát, valamint a cseh-magyar együttműködés szükségességét.