A növekedés nem egyértelműen jó folyamatot takar: az export 11 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a decemberi 33 százalékos tizenkét havi bővülés után, habár elemzők szerint a lassulást főleg a rendkívül nagy tavaly januári bázis magyarázza. A szlovák autóexport januárban – tavaly januárhoz képest – mindenesetre igen biztató 51 százalékkal nőtt, 16,9 milliárd koronára.
A kivitel növekedésének lassulását ellensúlyozta az import ugyancsak lassúbb növekedése: tizenkét hónapra számolva 6,6 százalékra a decemberi 14,4 százalékos többlet után.
Elemzők szerint a kivitel csökkenése mindazonáltal a gazdasági növekedés forrásainak feszültségére utalhat, és arra intheti a központi bankot, hogy ideje kamatcsökkentésen gondolkodni. Ezt lehetővé is tenné az infláció, amely januárban – a közüzemi díjak év eleji emelése ellenére – tizenkét hónapra számolva 8,3 százalékra csökkent a decemberi 9,3 százalékról. A Szlovák Nemzeti Bank tavaly év végére 8,4-9,7 százalékos célsávot tartott érvényben, idén év végére pedig 5,5-7,3 százalékos a célja. A központi ár- és adóintézkedések hatását kiszűrő maginfláció tizenkét hónapra 3,1 százalékos volt januárban a decemberi 3,0 százalék után.
A jövőre nézve nem túl biztató, hogy a termelői árak – ugyancsak pénteki közlés szerint – januárban 1,3 százalékkal nőttek Szlovákiában, de tavaly januárhoz képest e téren is csökkent az ütem: 4,4 százalékra a decemberi 8,7 százalékos többletről.
Ugyancsak jó hír volt az esetleges kamatcsökkentés számára, hogy tavaly a kereskedelmi mérleghiány – amint e héten közölték – csak 23,58 milliárd korona volt, és nem pedig, mint az elemzők várták, 30-35 milliárd korona közötti. A szlovák statisztikai hivatal januárban elhalasztotta az adatok közlését, mert felül kellett vizsgálni a Volkswagen szlovák gyártóhelyeinek kivitelét, és az előzetes szóbeszéd szerint az éves külkereskedelmi hiány akár kétszer nagyobb is lehetett volna az eredetileg vártnál – ez az aggodalom azonban nem igazolódott. 2002-ben egész évben 95,958 milliárd korona volt a szlovák kereskedelmi hiány.
Mindazonáltal a piacnak meggyőződése, hogy a mostani, pénteki kamatértekezletén a központi bank még nem változtat a kamaton.
A Szlovák Nemzeti Bank utoljára decemberben módosított: negyed százalékponttal 6,00 százalékra csökkentette irányadó kamatát, a kéthetes repót, az infláció csökkenésére és a korona erősségére tekintettel. Tavaly ezen kívül csak szeptemberben változtatott alapkamatán, akkor is negyed százalékponttal csökkentette azt. Az addigi irányadó kamat 2002. november óta volt érvényben.
Az eddig ismert hivatalos adatok szerint a tavalyi harmadik negyedévben a szlovák gazdaság 4,2 százalékkal növekedett az egy évvel azelőttihez képest, a második negyedévi 3,8 százalék és az első negyedévi 4,1 százalékos bővülése után, rendre az egy évvel korábbihoz képest. Szlovákia így a leggyorsabban növekvő gazdaságú ország maradt Közép-Európában, az első kilenchavi, átlagosan 4 százalékos GDP-növekedésével az egy évvel korábbihoz képest, főleg az exportnak köszönhetően. 2002-ben az első kilenchavi növekedés 4,1 százalékos volt az egy évvel azelőttihez képest.
A szlovák korona péntek délelőtt is rekordközelben volt a pozsonyi bankközi devizapiacon: 40,510/530/eurón, a csütörtöki késői 40,530/560/euró után.