Belföld

Hidegen hagyja a briteket a vírusos e-mail

A számítógéphasználati szokásokról készült legújabb felmérés szerint egy átlagos brit irodai dolgozó döntően kétféle hozzáállással reagál, ha gépe vírusfertőzött lesz: „Nem az én hibám, és különben is sok a dolgom", vagy csak annyit mond: „Kit érdekel?".

A Novell megbízásából végzett felmérés riasztó képet ad a brit irodai dolgozók vírusokkal szembeni érdektelenségéről. Az eredmény mégsem lepte meg a biztonsági cégeket, mivel azok már évek óta hiába figyelmeztetik a dolgozókat, hogy komoly biztonsági kockázatot jelent, ha összes jelszavukat öntapadós cédulákon kiragasztják monitoruk szélére. “Ha ezt sem fogadták meg, miért törődnének a vírusokkal?” – kérdi az egyik PC-biztonsági cég képviselője.

A Taylor Nelson Sofres cég 1000 brit irodai dolgozót kérdezett, kiderült: kétharmaduknak fogalma sincs az alapvető vírusvédelmi technikákról, és nem tudja, miről lehet felismerni egy vírussal fertőzött levelet. Egyharmaduk arra hivatkozott, hogy nincs ideje minden egyes e-mail külön ellenőrizni, mielőtt megnyitja. Úgy gondolják, erre vannak a vírusvédő szoftverek, de ha emiatt át is jut a vírus, 95 százalékuk nem érez lelkifurdalást. A felelősség az informatikai osztályé, a Microsofté, vagy a kormányé.

Hasonlóan riasztó, hogy a megkérdezettek egyötödének nincs ideje az antivírus szoftver frissítésére, csak egyharmaduk figyel oda a rendszergazda figyelmeztetésére egy újabb vírus felbukkanásakor, és a jelszavaknak még mindig 55 százaléka a családtagok és a barátok nevén alapul. Ami pedig a hamis webhelyeken folyó megtévesztő információgyűjtést („phishing”) illeti, a megkérdezettek zöme még csak nem is hallott róla.

Eltérő a vírusveszély fogadtatása régiók szerint is: a skótokat dühíti föl leginkább egy vírustámadás, de a legkevésbé tudják, mivel lehet elejét venni. A walesiek hajlamosak legkevésbé az antivírus frissítéseket letölteni, de szerencsére ők gyanakszanak leginkább az ismeretlenektől érkező e-mailekre – több mint felük vizsgálja meg alaposabban a mellékletet, mielőtt megnyitná. Londonban okoz a legtöbb gondot az e-mailek mennyisége, és itt kell a legtöbb jelszóra emlékezni, és ők ismerik fel leginkább a vírusos leveleket.

A felmérés készítői azt javasolják Bill Gatesnek, ne nagyon menjen Dél- vagy Kelet-Angliába, ahol ugyan a dolgozók 70 százaléka megvizsgálja az e-mail mellékleteket, de ha beüt a fertőzés, akkor őt hibáztatja. Személyesen tőle várják, hogy elejét vegye a vírustámadásoknak, és elvárnák, hogy személyesen segítse az elszabadult vírusok utáni „romeltakarítást”.


 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik