Alan Greenspan Fed-elnök félévente esedékes beszédére illik odafigyelni, és általában érdemes is, ha szeretnénk képet alkotni a világ tőkepiacain várható folyamatokról. Az amerikai kongresszus pénzügyi bizottsága előtt tartott szerdai beszámoló (amit csütörtökön a szenátus előtti hasonló beszámoló követ) tanulsága: a Fed kész a jelenlegi pénzügyi politika folytatására a gazdasági növekedés és munkahelyteremtés érdekében. Az alacsony kamatok mindazonáltal nem tarthatók a végsőkig – figyelmeztetett Greenspan -, a gyenge dollárnak hosszú távon inflációgerjesztő hatása lehet, a magas költségvetési hiány és folyómérleg deficit pedig nem finanszírozható a végletekig.
Esélyek
A Fed-elnök derülátását elsősorban az amerikai GDP-adatok táplálják. Az Egyesült Államok hazai összterméke 4,0 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó negyedévben éves szintre számolva, az első becslések szerint az év egészében pedig 3,1 százalékkal, a 2002-es 2,2 százalékos többlet után. (A harmadik negyedévben 8,2 százalékkal, a másodikban 3,3 százalékkal, az elsőben 1,4 százalékkal gyarapodott, rendre éves szintre számolva.)
Ami az idei esélyeket illeti, a GDP-növekmény akár a 4,5-5 százalékot is elérheti, erre pedig 1984 óta nem volt példa – hangsúlyozta Alan Greenspan.
Ilyen kilátások mellett a Fed kivárhat jelenlegi politikájának változtatásával – mondta Greenspan, hozzátéve, hogy az árstabilitással és a fenntartható fejlődéssel a végtelenségig nem lesz összeegyeztethető a jelenlegi pénzügyi politika. Elemzők rámutattak: a Fed türelme konkrétan azt jelenti, hopgy legalább ezév júniusáig nem szándékozik kamatot emelni az intézmény, vagyis továbbra is marad az 1958 óta legalacsonyabb 1 százalékos alapkamat-szint.
Mintha rólunk beszélne
2003-ban az amerikai folyó fizetési mérleg hiánya elérte az 550 milliárd dollárt, a nominális GDP 5 százalékát. Greenspan szerint az ikerdeficit a viszonylag alacsony amerikai magánmegtakarítási szinttel együtt elengedhetetlenül szükségessé teszi a folytatódó külföldi finanszírozást. Mint rámutatott, az Egyesült Államok továbbra is vonzó befektetési piac, de a külföldi befektetők egyre kevésbé lesznek hajlandók kielégíteni a szüntelenül növekvő amerikai finanszírozási igényeket.
Greenspan hangsúlyozta, hogy a dollár árfolyamának meredek esése eddig nem növelte az inflációt az importárakon keresztül, de ez nem folytatódhat így vég nélkül. Úgy vélte, hogy a hatalmas költségvetési hiány a kamatokat is felfelé nyomhatja, és “viszonylag rövid időn belül” kárt okozhat a gazdaságnak, hacsak a kongresszus nem tesz lépéseket arra, hogy a hiány növekedését ellenőrzés alá vonja.
A költségvetési hiány lefaragását sürgetőnek ítélte, tekintettel az öregedő amerikai lakosság nyugdíjköltségeinek növekedésével együttjáró kiadásnövekedésre, és azokra a kockázatokra, amelyeket a történelmileg magas amerikai folyómérleg hiány jelent.
Piaci reakciók
Az euró árfolyama egy csapásra fél százalékkal erősödött a dollárhoz képest Greenspan beszédének hatására. Az euró a New York-i pénzpiacon 1,2729 dollárig szaladt Greenspan szavainak elhangzása után, majd fél órával később átlépte az 1,28-at is. Minden jelentősebb nemzetközi valuta erősödött az amerikaival szemben. Egy órával a beszéd kezdetét követően egy euró 1,2814 dollárt ért.
Az amerikai értékpapírpiacokon a részvények árfolyamát erősítette Greenspan mondandója: a New York-i tőzsde DJIA mutatója, amely a kereskedés első félórája után, a Fed-elnök beszéde előtt egy órával 20 pontos veszteségben volt, a beszéd után fokozatosan 70 pont nyereségbe ment át, majd kissé csökkent, 51 pontra. (Az index 10600 pont körüli állását legutóbb 2001 júniusában tapasztalhatták meg a befektetők.) A Nasdaq mutatója 2 pontnyi veszteségét 7 pontnyi nyereségre váltotta ez idő alatt.
A beszéd tehát azokat igazolta, akik eddig is az amerikai részvénypiacok kedvező kilátásaiban bíztak, és a jelek szerint maguk a befektetők is készségesen magukévá tették Greenspan optimizmusát, tovább drágítva a részvények árfolyamát.