Belföld

Már a Jobbik a második

A Fidesz-KDNP továbbra is kétharmados többségû. Ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, a Fidesz-KDNP 59 százalékkal továbbra is megõrizné több mint háromszoros elõnyét az ellenzéki pártokkal szemben. Ezt mérte a Nézõpont.

A Fidesz-KDNP kétharmados többsége megmaradna a törvényhozásban – olvasható a Nézõpont Intézet közvélemény-kutatásában, amelyet szerdán hozott nyilvánosságra honlapján.

A szocialisták elvesztették biztos második helyüket, miután az MSZP az aktív szavazók potenciális pártpreferenciájában 15 százalékon. A Jobbik 18 százalékon áll. Az MSZP legsúlyosabb problémája, hogy ismét belsõ konfliktusaival szerepel a politikai napirenden, Gyurcsány Ferenc mentelmi ügyével kapcsolatban a volt miniszterelnök személyével kell foglalkoznia.

A Nézõpont Intézet felmérése szerint az LMP támogatottsága messze elmarad lehetõségeitõl, továbbra is a bejutási küszöb szélén táncol a párt. Ennek hátterében a szövetségesi stratégia bizonytalansága, a szervezet gyengesége és a parlament nyári szünetében a “frakciópárt” korlátozott megjelenési lehetõségei állnak. Ez szolgálhat magyarázatként arra, hogy a Lehet Más a Politika most az aktív szavazók 5 százalékának támogatását élvezhetné. Miközben a kormánypártokat az összes megkérdezett 41 százaléka támogatja, az ellenzéki pártok a kormányzati kompetenciába vetett magas bizalom miatt nem tudták növelni társadalmi beágyazottságukat. A Jobbikot 10, az MSZP-t 9, az LMP-t 3 százalék támogatja.

Hiányzik az alternatíva

Az intézet szerint a Fidesz-KDNP magas támogatottságát magyarázhatja az is, hogy táborában nem csupán az ideológiai kötõdés erõs, de nincs a kormánypártokén kívüli alternatív gazdaságpolitika, amiben az emberek többsége bízhatna. A kormány is igyekszik kommunikációjában tudatosítani a válság létét, aminek hatásait az emberek saját bõrükön is érezhetik mindennapjaikban. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy továbbra is elsõsorban a kormánytól várják a megoldást a gazdasági problémákra. A magyarok 37 százaléka szerint Magyarország a világgazdasági válság ellenére is sikeres lehet. A gazdasági várakozások kérdésével kapcsolatban leginkább a szocialista szimpatizánsok nevezhetõk pesszimistának (71 százalék), ezzel szemben az LMP és a Jobbik táborainak 35-35 százaléka a gazdasági világválság ellenére is sikerre esélyesnek tartja az országot.

1. államadósság, 2. adócsökkentés

A felmérés szerint az államadósság csökkentéssel párhuzamos növekedésorientált gazdaságpolitika meglepõen magas támogatást élvezhet. Abban a kérdésben, hogy az adók csökkentése, vagy az államadósság csökkentése fontosabb, a magyarok 43 százaléka az államadósságot súlyosabb problémának tartja, mint az adóterheket. Az MSZP szimpatizánsainak fele a korábbi baloldali kormányok megszorító politikájával szemben ma inkább az adócsökkentést tartja fontosabbnak. A Jobbik-szimpatizánsok 54 százaléka áll szemben az ország gazdasági kitettségének csökkentésével, miközben az LMP-szimpatizánsok 45 százaléka és a Fidesz-szimpatizánsok 52 százaléka hosszabb távon nem az adóterhek, hanem az államadósság csökkentését helyezik elõtérbe.

Kiemelt figyelmet élvez a közmunkaprogramok beindítása is, amit visszaigazol, hogy a munkahelyteremtés továbbra is a legfontosabb terület (66 százalék említette a két legfontosabb kormányzati terület között). A széles rétegeket érintõ egészségügy megújítására tett kísérletek szintén élvezhetik a társadalom támogatását (63 százalék). A gazdasági kérdések elõtérbe kerülése miatt a rendvédelem csupán a negyedik legfontosabb kormányzati terület a sorban (21 százalék). Bár a kormány belefogott a kormányzati kommunikáció átalakításába, az emberek szerint ez csak a hetedik legfontosabb terület.

Elszámoltatás, pártszimpátia szerint

A magyarok 76 százaléka szerint a 2002-2010 között hivatalban lévõ szocialista-liberális kormányokhoz korrupciós ügyek kapcsolódnak. Az MSZP-szimpatizánsok 74 százaléka, a Fidesz-szimpatizánsok 75 százaléka vélekedik úgy, hogy a megelõzõ nyolc év kormányzatát terhelik korrupciós ügyek. A Jobbik táborában 89 százalékban, az LMP táborában pedig 90 százalékban identitásképzõ konszenzus a szocialista-liberális kormányokhoz kapcsolódó korrupció. Akik szerint voltak vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel kapcsolatos esetek, azok 60 százaléka elégedetlen az ügyek kivizsgálásával. Pártszimpátia szerint a szocialista szimpatizánsok negyede elégedett a tényfeltárással, amiben a Fidesz-tábor 37 százaléka, a Jobbik-tábor 15 százaléka ért egyet – közölték.

(A telefonos adatfelvétel szeptember 5. és 8. között készült a Heti Válasz megbízásából, ezer ember véletlenszerû kiválasztásával, országos reprezentatív mintán.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik