Belföld

Főállású képviselőket szeretne Gyurcsány

Szigorú párt- és kampányfinanszírozást, vagyonosodási vizsgálatokat, főállású országgyűlési képviselőség intézményének bevezetését javasolja a kormány a közélet megtisztítása érdekében.

Az elmúlt hetekben nyilvánosságra került botrányokhoz hasonló ügyek megelőzése érdekében hét pontból álló javaslatcsomagot terjeszt az Országgyűlés elé két héten belül a kormány – jelentette be Gyurcsány Ferenc.


A kormányfő első javaslatként új, szigorú párt- és kampányfinanszírozási törvény megalkotását említette. Szerinte meg kell tiltani, hogy a pártok a költségvetésen és a magánszemélyek adományain kívül más támogatást is kapjanak, kötelezni kell őket a rendkívül részletes pénzügyi beszámoló elkészítésére, és meg kell teremteni a folyamatos ellenőrzés lehetőségét.


A civileket védené a politikától


Elképzelése szerint rövidebb lenne a kampány időszaka, és ebben az időszakban korlátozni kell a pártok, a civil szervezetek reklámtevékenységét is. Ezzel párhuzamosan a miniszterelnök azt javasolta: emeljék reális szintre a pártok költségvetési támogatását.


Gyurcsány Ferenc javasolta, hogy szüntessék meg a pártok hivatalos, elismert ifjúsági szervezeteinek felemás helyzetét, vagyis támogatásukat tegyék a pártfinanszírozás önálló részévé és rájuk is ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint a pártokra. A civil szervezeteket meg kell védeni a pártpolitika befolyásától, mert „a civilség szellemét megöli a pártokkal való pénzügyi-, személyi összefonódás” – mondta.


A pártpolitizálásban részt vevő civilszervezetek a jövőben ne kapjanak semmilyen közpénzt, a valóban függetlenek támogatását pedig elsősorban az önkéntes adófelajánlásokra kell bízni – mondta.


Főállású képviselők


Európa legszigorúbb összeférhetetlenségi törvényének megalkotásáról beszélt a kormányfő. A közpénzek odaítélésének folyamatából ki kell zárni azokat, akik részt vettek a pályázatok előkészítésében, továbbá a kormány tagjait, az államtitkárokat, a kormány mellett, valamint a regionálisan működő fejlesztéspolitikai hivatal illetve társaság vezetőit, az előbbiek közeli hozzátartozóit és a tulajdonukban lévő társaságokat.


Indítványozta, hogy a közhivatalokban dolgozó egyes magasabb beosztású köztisztviselők számára tegyék általánossá, rendszeressé és kötelezővé a vagyonosodási vizsgálatot. Gyurcsány Ferenc a főállású parlamenti képviselőség intézményének visszaállítását kezdeményezte, mert szerinte a képviselők feladatai nem végezhetők el félállásban. Javasolta, hogy a következő parlamenti ciklustól önkormányzati vezetők, polgármesterek, gazdasági társaságok vezetői ne lehessenek a parlament tagjai.


Elszámoltatná a politikusokat


Utolsó pontként az javasolta, tegyék átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé a képviselői jövedelmeket. Hangsúlyozta, a képviselők jövedelme nem magas, ezért annak csökkentése indokolatlan. „Ilyen igénnyel legfeljebb olcsó népszerűséget lehet szerezni, az előítéleteket lehet kielégíteni” – szögezte le.


Álláspontja szerint nem érdeke Magyarországnak, hogy törvényhozói kevésbé legyenek megbecsülve, mint egy átlagos nagyvállalati középvezető, vagy államigazgatási tisztviselő. Az viszont igenis megkövetelhető, hogy a mostani jövedelmi szint alapvető megőrzésével változtassanak a fizetés és a költségtérítés arányain úgy, hogy utóbbival elszámoljanak a politikusok.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik