Parragh László, az MKIK elnökének a vállalkozók által megfogalmazott, általuk is támogatható gazdaságpolitika ismertetésekor többek között kihangsúlyozta az államháztartás reformját és a hiány csökkentésének halaszthatatlanságát. Erre Orbán Viktor azt válaszolta: először a hiány növekedését kell megállítani, a csökkentéshez szükséges lépéseket csak azután lehet megtenni.
A bizalom visszanyerése
A Fidesz, amennyiben kormányra kerül, egy költségvetési tanácsot hozna létre, amelyben helyet kapna az Állami Számvevőszék elnöke is – közölte a nagyobbik ellenzéki párt elnöke a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kibővített elnökségi ülésén. Mint mondta, a szerv különleges jogokkal lenne felruházva, első körben visszaküldhetné a nem reális törvényjavaslatot a kormánynak, második körben pedig a parlamentnek még mielőtt a köztársasági elnök elé kerülne aláírásra. Orbán Viktor szerint csak egy ilyen nagy tekintélyű intézmény létrehozásával lehetne helyreállítani az utóbbi időben nagy csorbát szenvedett politikába vetett bizalmat.
Továbbá azt is javasolja a nagyobbik ellenzéki párt vezére, hogy a miniszterelnök és a miniszterek vállaljanak személyes és pénzügyi felelősséget azért, ha a kormány mégis túllépné az egyébként alaposan megfontolt, biztos lábakon álló költségvetés keretszámait.
Gazdaságnövekedés adósságkezelésre
A Fidesz-kormány második lépése a munkaközpontú növekedési pálya kialakítása lenne, amelynek a lényege a gazdaságnövekedés erősítése. „A politikában lehet úgy igazat mondani, hogy semmi köze a valósághoz” – mondta Orbán, amelyet azzal a példával illusztrált, hogy Magyarországon ma európai viszonylatban magas a gazdaság növekedése, de a régió többi országához képest viszont rosszul állunk. A Fidesz azonban úgy gondolja, hogy Magyarország képes ennél jelentősebb gyarapodásra is, mely az elsődleges eszköze lehetne az adósságkezelésnek.
Keresztfinanszírozás megszüntetése
A Fidesz harmadik lépése az állami közszolgáltatás világos és tiszta finanszírozási rendszerének megteremtése lenne. Ezzel kapcsolatban Orbán kijelentette, hogy a rendszer átláthatóbbá tétele érdekében minden keresztfinanszírozást megszüntetnének az oktatásban, az egészségügyben és az önkormányzatoknál.
Az euró 2010-es bevezetését említette negyedik lépésként Orbán Viktor, hozzáfűzve, hogy erről komoly vita zajlott a Fideszen belül. Végül azonban engedtek Matolcsy György volt gazdasági miniszter érvelésének, miszerint nem szerencsés versenytársainknál később csatlakozni az eurózónához.
Új törvények
Az új növekedéspárti gazdaságpolitika megteremtése érdekében új közbeszerzési törvényt és a kereskedelmi törvény módosítását javasolja a Fidesz, amelyeket már szeptemberben a parlament elé vinne.
A Fidesz új gazdaságpolitikájának „archimédeszi pontja” a tb-csökkentés lenne: ezt a lépést a Fidesz mindenképpen megcsinálja – hangsúlyozta a pártelnök. A részmunkaidős foglalkoztatást és a távmunkát szabályozó törvényt szintén ősszel szeretné beterjeszteni.
A Fidesz egy új köztestületi törvényt is kidolgozna, az MKIK által végzett előmunkálatok alapján – tette hozzá Orbán.
Szakképzési alap és feltőkésítés
Egy vállalkozási-szakképzési alapot is létrehozna a Fidesz. A párt a magyar sajátosságokra kialakított, német típusú duális képzési rendszert tartana kívánatosnak, ahol a szakmai érdekképviseletek részére pénzt és jogokat is rendelkezésre bocsátanának – mondta Orbán.
A Fidesz elnöke úgy véli, hogy a kis- és középvállalatok feltőkésítésének napirenden tartásától a következő kormány nem tekinthet el. Az új Széchenyi-tervről beszélve Orbán elmondta, hogy az uniós források egyharmadát a következő két évben a kkv-k feltőkésítésére és munkahelyteremtésre fordítanák. Ennek érdekében elindítanának egy munkahely-teremtési programot 500 milliárd forintos kerettel, és létrehoznának egy Széchenyi kis- és középvállalkozási alapot ezermilliárd forintos kerettel a kkv-k feltőkésítésére. Ennek a rendszere a második világháború utáni Marshall-segély fehasználására hajazna egy kicsit – tette hozzá Orbán.
A Fidesz elképzelésében egy szabályozott piac szerepel, amely egyúttal nemzeti érdekeket is szolgálna. Ennek érdekében a magánszektort is bevonnák a munkahelyteremtésbe, melynek jegyében egy megállapodást kötne a pártelnök a magyar vállalkozói élet szereplőivel. Ennek a megállapodásnak az egyik serpenyőjébe egy radikális tb-, szja-csökkentést, egyszerűsített adójogszabályt és az állami bürokrácia mérséklését tennék, melynek fejében a Fidesz reméli, hogy a vállalkozók több munkahelyet teremtenének. Ez később a gazdaság kifehérítéséhez is vezethetne – jelentette ki Orbán.