Brit kutatók a The Lancet Oncology Journal című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban ugyanis megvizsgálták 36 európai, észak-amerikai, ázsiai, ausztráliai és dél-afrikai országban élő, 27 ezer méhrákban szenvedő paciens esetét.
A kutatók kiszámították, hogy ötven év alatt a vizsgált országokban kiszűrt 3,4 millió esetből mintegy 400 ezer méhrákos megbetegedést lehetett megelőzni szájon át alkalmazott fogamzásgátló segítségével, ebből 200 ezer esetet a legutóbbi tíz évben (2005-2014).
“A szájon át alkalmazott fogamzásgátlóknak a rákkal szembeni védő hatása több évvel a tabletta szedésének abbahagyása után is megmarad” – hangsúlyozta a kutatásokat koordináló Valerie Beral, az Oxfordi Egyetem professzora, akit az MTI idéz.
A professzor szerint a jótékony hatás azoknál a nőknél is tapasztalható, akik csak néhány évig szedtek tablettát, és 50 éves kor fölött is védelmet nyújt, amikor a méhrák megjelenik. A méhrák – a méhnyakráktól eltérően – kenettel nem diagnosztizálható.
A kutatók szerint a fogamzásgátló tabletta öt éven át történő szedése mintegy 25 százalékkal csökkentheti a kockázatát annak, hogy valaki 75 éves kora előtt méhrákot kapjon. Tíz éven át történő szedése gyakorlatilag a felére, így feltehetően száz nő közül 2,3 eset helyett 1,3-ra csökkentheti e betegség kockázatát.
A tanulmány szerzői állítják, hogy a kockázat csökkenése annak ellenére nem változott az évek alatt, hogy az ösztroprogesztatív (ösztrogén és progeszteron hormonokat egyaránt tartalmazó) tabletták ösztrogéntartalma jelentősen csökkent az 1980-as évektől.
A fogamzásgátló csökkenti a méhrák kockázatát, ugyanakkor növeli bizonyos szív- és érrendszeri betegségek (infarktus, agyi katasztrófa) előfordulásának lehetőségét – emlékeztetnek szakorvosok a tanulmányhoz csatolt megjegyzésben.
A szakemberek körében vita folyik a fogamzásgátlóval kapcsolatba hozható más rákfajták kockázatáról is. 2005-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatásra szakosodott ügynöksége, az IARC úgy vélte, hogy a fogamzásgátló tabletta a felelős az emlőrák, a méhnyakrák és a májrák kockázatának kismértékű növekedéséért, védelmet nyújt viszont a petefészek- és a méhrák ellen.