Az eurót néhány perccel reggel hét óra után 313,71 forinton jegyezték. Szerdán késő este 313,49 forinton állt. A dollár árfolyama 228,00 forint volt, előző este 227,80 forint körül forgott. A svájci frank 257,23 forinton forgott, szerda este 256,85 forinton állt a jegyzés. A japán jennel 2,2382 forinton kereskedtek az előző esti 2,2290 forint után. Az euró halványan erősödött, kora reggel 1,3755 dolláron jegyezték.
Nem sokkal 9 óra előtt ismét átlépte a 314-et is a forint az euróval szemben – szerdán is többször zuhant erre a kétéves mélypontra. Aztán 313 magasságában táncolt, majd dél körül ismét járt 314 felett.
Túl nagyot nyisszantottak
A forint a jegybank piaci várakozásokat meghaladó mértékű keddi kamatvágása óta nagy léptékben gyengül.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 15 bázisponttal 2,70 százalékra, újabb történelmi mélypontra csökkentette a jegybanki alapkamatot. A döntéssel ismét meglepetést okoztak Matolcsyék, hiszen elemzők 10 bázispontos kamatcsökkentést vártak. A nem várt 15 bázispontos vágás után pedig az elemzők számítottak rá, hogy a forint várhatóan gyengülni fog.
Az eurót a kamatvágást megelőzően még 308 forinton jegyezték, majd az árfolyam perceken belül 310 forintra emelkedett. Szerda reggelig az euró jegyzése ezt a szintet tartotta, majd a délelőtti órákban ismét lendületet vett a gyengülés.
A nemzetgazdasági miniszter nem aggódik
Varga Mihály szerint a forint árfolyamának változása nem fog nagyobb hatást gyakorolni a költségvetésre. A nemzetgazdasági miniszter az M1 Ma reggel és az MR1 180 perc című műsorában is beszélt erről csütörtök reggel.
Elmondta, hogy a forint gyengülése okozhat többletkiadást a költségvetésnek, hiszen az idei büdzsét 296 forintos euróárfolyammal tervezték, de ez valószínűleg nem jelent olyan mértékű változást, amit ne lehetne fedezni a tervezett 220 milliárd forintos tartalékból.
Felhívta még a figyelmet arra is, hogy a gyengébb forint kedvező hatással lehet a kivitelre. Szavai szerint a költségvetésre sem egyirányú a hatása, hiszen miközben növeli a külszolgálattal kapcsolatos kiadásokat, a bevételeket is növeli például az, hogy az uniós támogatásokforintértéke emelkedik a magasabb euróárfolyam miatt.
Az utazási irodák viszont aggódnak
A forint gyengülése nem kedvez a kiutaztatással foglalkozó magyar utazási irodáknak. A beutaztatási tevékenységre azonban pozitív hatása van. Az irodák átlagosan 300-305 forintos árfolyammal kalkulálták a téli szezonra meghirdetett ajánlataikat. A tapasztalatok szerint az irodák 8 százalékos forintgyengülésig nem változtatnak a részvételi díjakon, nem emelnek árat.