Binder István hangsúlyozta: a felügyelet bármilyen, a piacról érkező nyomásgyakorlás közepette változatlanul az ingatlanalapok befektetőinek biztonsága érdekében fog dolgozni.
A KÖSZ befolyással való üzérkedés és hivatali visszaélés alapos gyanúja miatt tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen.
Következtetéseinek alapja egy jegyzőkönyv, amely szerint Szeles Nóra, a Budapesti Értéktőzsdére is bevezetett Macrogamma Ingatlanalap vezérigazgatója olyan kijelentést tett, amely szerint egy nagy bank befolyásolta a PSZÁF tevékenységét, ezért függesztette fel az ingatlanalapokat – derül ki a szövetség sajtóközleményéből.
A Macrogamma a cikkben idézett dokumentum tartalmát vitatja – közölte szerkesztőségünkhöz eljuttatott elektronikus levelében R. Kovács Dániel, a Front Page Communications munkatársa.
Az ingatlanalapok likvid eszközállománya 2008. szeptember 29. és november 7. között több mint 100 milliárd forinttal mérséklődött, és egyes alapok likvid eszköz aránya a törvényben előírt 15 százalékos szint alá esett. Tavaly összesen 213,5 milliárd forint tőkét vontak ki a befektetők az ingatlanalapokból. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy a bankok a bizalmi válság miatt befagyott bankközi piac és a kockázati prémiumok megemelkedése miatt betétgyűjtéssel próbálták forrásszükségletüket kielégíteni, a befektetők pedig a magas akciós kamatok következtében átpártoltak hozzájuk.
Mivel a folyamatos tőkekivonás likviditási gondokat okozhatott volna, a felügyelet 2008. november 10-én 10 forgalmazási napra felfüggesztette a nyíltvégű ingatlanalapok, ingatlanalapokba fektető alapok kereskedését. A visszaváltási megbízások során addig alkalmazott T+3 napos teljesítést T+90 forgalmazási napra módosították a nyilvános alapok esetében, továbbá a tőkepiaci törvény (Tpt.) módosításával megteremtették a lehetőséget arra, hogy a nyíltvégű ingatlanalapok zártvégű alapokká alakulhassanak át.