Bár január elején még csak 31 centiméter volt a Balaton vízszintje, a január-februári havazásoknak és a csapadékosabb tavasznak hála, május elejére már 80 centiméter fölé emelkedett. (Az utolsó, május 24-ei mérés 80 centimétert mutatott.) Ez már mindenképpen kedvezőbb, mint a tavalyi szezon előtt – mondta a National Geographic Online-nak Hanga Csaba, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság Balatoni Kirendeltségének vezetőhelyettese. Tavaly május közepén ugyanis 63 centiméter volt a vízszint, és csak májusban 10 centiméter víz párolgott el a tóból. (Szélsőséges esetben a vízszint csökkenése napi egy centiméter is lehet, ez hatmillió köbméter víz elpárolgását jelenti.)
|
Jövő tavaszra 100 centiméter felett?
A Balatoni vízszint szemszögéből az idei időjárásra nem lehet panasz: a felhős, borús idő gátolja a párolgást, az előrejelzések szerint pedig csapadékosnak ígérkezik a május 26-31, június 3-8 és június 12-17 közötti időszak is. „A szezon végén 40-50 centiméter körül lehet a tó vízszintje, nem alakul ki olyan szélsőségesen alacsony vízállás, mint tavaly októberben, amikor 23 centiméter volt” – véli Hanga Csaba.
Ha sikerülne 40-50 centiméteres vízszinttel zárni a szezont, az azt jelenthetné, hogy átlagos, 50-60 centiméteres téli-tavaszi csapadékmennyiséggel számolva a Balaton a jövő szezon elejére elérheti a szabályozási vízszint felső határát, a 110 centimétert. Az elmúlt évek aszályos időszakára való tekintettel a siófoki zsilip 2000. áprilisa óta zárva van. A szakember szerint kinyitására leghamarabb a szabályozási vízszint maximumának elérésekor van lehetőség.
Kiváló vízminőségű strandok
Úgy tűnik, hogy a tó vízszintje idén nem lehet akadálya a balatoni turizmusnak. Most már csak a szabad rablás szellemétől kellene egyes vendéglátósoknak megszabadulniuk, valamint a szolgáltatások színvonalán kellene javítani.