Az észak-angliai iparvárosban napokkal korábban elvégezték az utolsó simításokat az UEFA-döntőre érkező mintegy 100 ezer szurkoló fogadására. Azok a drukkerek, akik jegy és férőhely hiányában nem jutnak be a 44 ezer férőhelyes Manchester City-stadionba, a belvárosban elhelyezett óriáskivetítőkön keresztül (Albert Square, Piccadilly Gardens, Cathedral Gardens) követhetik figyelemmel a meccset, s minden bizonnyal a helyi éttermek, kocsmák és bárok is zsúfolásig tömve lesznek.
Az egyik blacpooli skót pub (a Jaggy Thistle) például úgy készül a skót Rangers-szurkolók fogadására, hogy kék-fehérre festette a kocsma épületét. Az UEFA-döntő azonban szép kis summát hoz Manchester konyhájára: a városvezetők átszámolva körülbelül 1,5 milliárd forint profittal számolnak.
Se jegy, se szoba
A döntőre közel 60 ezres skót szurkolótábor érkezik, ki vonattal, ki autóval, ki pedig repülőgépen, s ezt annak ellenére tették, hogy a Rangers megpróbálta otthon tartani őket, mondván ingyen bemehetnek a glasgow-i Ibrox Stadionba, ahol óriáskivetítő vár rájuk. Ám a Rangers-fanatikusoknak nem kellett a „mézesmadzag”, és legtöbbjük jegy és szállás nélkül indult el Manchesterbe, hogy minél közelebbről szurkolhasson kedvenc csapatának.
A 60 ezer Rangers-szurkolóból (még Ausztráliából és az USA-ból is érkeznek) azonban csupán 13 ezer élvezheti a lelátóról a stadionbeli pillanatokat, míg a többieknek az utcai és a kocsmai tömegszurkolás élményével kell beérnie. A Zenit-szurkolók körében sem jobb a helyzet: nekik is csak 13 ezer férőhely jutott a City stadionjában. Bár aki szeretne bejutni a létesítménybe, a feketepiacon még hozzájuthat belépőkhöz, persze borsos áron. A jegyüzérek egy héttel ezelőtt „még” 125-160 ezer forintnak megfelelő ősszegért adtak egy-egy jegyet, a meccs előtti napon azonban akár 320- 470 ezer forintnak megfelelő összeget is elkérhetnek érte.
A manchesteri stadion (F.C.)
Már május elején 70 százalékos volt a szobafoglalás a manchesteri szállodákban, jelenleg pedig már alig lehet üres szobát találni, sőt a várostól 30 kilométerre lévő hotelek is telt házasok, annak ellenére, hogy az árak szépen felfutottak.
A manchesteri repülőtérhez közeli Hiltonban átszámítva körülbelül 100 ezer forintot kérnek egy szobáért, a hagyományos „bed-and-breakfast” („ágy és reggeli”) szállásokon pedig a 15 ezer forintnak megfelelő átlagos tarifa helyett 80 ezret is elkérnek a szállásadók. Akinek nem jutott Manchesterben üres szoba, az Wiganban, Boltonban, Liverpoolban vagy éppen Blackpoolban foglalt szállást.
A rendőrség – akárcsak Manchesterben – Liverpoolban és Blackpoolban is megerősített erőkkel készül a drukkertömeg fogadására. A hatóságok már előre figyelmeztették a szurkolókat, hogy zéró tolerancia lép életbe, ha gúnyos és rasszista megjegyzésekkel illetik a színes bőrű játékosokat.
Különösen a Zenit-szurkolókat intették óva a helytelen viselkedéstől, akik már a legutóbbi UEFA-kupa-meccsen sem hazudtolták meg önmagukat: az ellenfél mezébe öltöztettek fel egy játékmajmot, így gúnyolva ki az ellenfél színes bőrű játékosait.
Inni csak ésszel
A manchesteri repülőtéren összesen 30 szurkolói járat landol. A brit rendőrség azonban már a megérkezés pillanatától elejét akarja venni bármiféle rendbontásnak. A Glasgow-ban, Edinburgh-ban és Belfastban repülőre ült 8 ezer Rangers-szurkoló a 3-as, míg az Oroszországból 3 jumbó-géppel érkező Zenit-szurkolók az 1-es terminálon landolnak.
A repülőtérről pedig külön buszokkal szállítják be őket a stadionba, valamint az elkülönített szurkolói zónákba. A 10 ezer férőhelyes Albert Square- és az 5 ezer fős Cathedral Gardens-drukkerzóna a skót, míg a 8 ezer férőhelyes Piccadilly Gardens az orosz drukkerek bázisa lesz.
A drukkerek legnagyobb örömére az alkohol nincs kitiltva a szurkolói zónából, a városvezetők azonban jó tanáccsal is ellátták a foci szerelmeseit: „csak mértékkel” – javasolják nekik, hiszen a 20-23 Celsius fokos manchesteri kánikulában könnyen a fejükbe szállhat az alkohol.
Orosz vízumkényszer
Míg az orosz hatóságok 72 órára érvényes tartózkodási engedélyt adnak azoknak az angol futballszurkolóknak, akik a május 21-i Bajnokok Ligája-döntőre érkeznek Moszkvába, addig az orosz Zenit rajongói csak vízummal juthatnak be Angliába a manchesteri UEFA-kupa-fináléra. Az angol hatóságok ugyanis ragaszkodnak a vízumhoz. Az orosz futballrajongók csupán annyi kedvezményt kapnak, hogy akinek van jegye a meccsre, az mentesül a 89 eurós (közel 22 ezer forintos) eljárási díj alól.