Élet-Stílus

Pekingi hírmorzsák: bővült a magyar csapat

Kuttor Csabával bővült a magyar olimpiai küldöttség. Michael Phelps első aranyérmének ünneplését kellemetlen közjáték zavarta meg: félbeszakadt az amerikai himnusz, ráadásul George Bush elnök jelenlétében.


Fazekasra lecsaptak a doppingellenőrök

Alighogy megérkezett Pekingbe Fazekas Róbert diszkoszvető, máris lecsaptak rá a doppingellenőrök. Erről Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke számolt be internetes naplójában. A sportvezető azt írja, hogy az Athénban aranyérmétől doppingvétség miatt megfosztott szombathelyi nehézatléta a magyar csapat utolsó csoportjával érkezett a kínai fővárosba és a doppingellenőrök ezt követően azonnal vérvétellel kiegészített vizsgálatra rendelték.

42 NBA-játékos szerepel az olimpián

Rekordlétszámú, összesen 42 korábban vagy jelenleg is az NBA-ben szereplő sportoló vesz részt az olimpián. Az argentin Ginobili (San Antonio), a kínai Jao Ming (Houston), a német Nowitzki (Dallas), valamint az orosz Kirilenko (Utah Jazz) vitte országa zászlaját a megnyitó ünnepségen, a korábbi Golden State és Indiana játékos, Jasikevicius pedig Litvánia küldöttségét vezette fel. A 12 válogatott közül tízben legalább egy, az amerikaiaknál pedig az összes csapattag az NBA-ben profiskodik.

Nowitzkinek arra is maradt ideje, hogy a kézilabdásoknak drukkoljon (Getty)

Nowitzkinek arra is van ideje, hogy a kézilabdásoknak drukkoljon (AP)


Kuttor indulhat triatlonban

Kuttor Csaba szinte biztosan indulhat a férfiak triatlonversenyében a pekingi olimpián, ezzel Hódi Anikó BMX-versenyző után újabb versenyzővel bővült a magyar ötkarikás csapat. A miskolci sportember harmadik számú tartalék volt, s mostanáig ketten mondták le az indulást, azonban szombaton újabb versenyző esett ki az 55 fős mezőnyből.

Fordított zászló “kis hős” kezében

Óriási visszhangot váltott ki Kínában, hogy egy kilencéves kisfiú fordítva tartotta hazája zászlaját a pekingi olimpia megnyitóján. Lin Hao május 12-én a szecsuáni földrengés idején két osztálytársát is a felnőttek segítsége nélkül szabadította ki. A “kis hősnek” nevezett fiút meghívták a nyári játékok megnyitójára, amelyen azonban fordítva tartotta kezében a kínai zászlót. Az ázsiai országban az emberi jogok megsértése ellen tiltakozók szokták így vinni a nemzeti lobogót.

Tanu nem indulhat

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) nem engedi rajthoz állni a görög Ekaterini Tanu sprintert a pekingi olimpián és az atléta nem fellebbez. Nikosz Kolliasz, Tanu ügyvédje közölte: nem fellebbeznek, inkább a futónő kártérítésére koncentrálnak.

Visszalépett a világelső

A szerb Ana Ivanovic ujjsérülésre hivatkozva mondta le az ötkarikás szereplését. A szerb teniszklasszis visszalépésével tovább nőtt a nyári játékokról távol maradó nagy sztárok listája. A női mezőnyből előzőleg olyan csillagok mondták le az olimpiát, mint az orosz Marija Sarapova és a francia Amélie Mauresmo. Az amerikai Lindsay Davenport pedig csak párosban vállalta a játékot.

Manipulálták a tévéfeltételeket

A pekingi olimpia megnyitóünnepségének televíziós közvetítése során a tűzijáték-bemutató egyes részeit már korábban felvették és “bevágták” az élő képek közé. A kínai főváros felett a levegőben képzett “lábnyomokat” több mint egy éven keresztül készítették elő egy animációs stúdióban, amelynek munkatársa elmondta, hogy ténylegesen csak a tűzijáték befejező része szerepelt az élő közvetítésben.

Az úszóversenyek legidősebb érmese

A 4×100 méteres amerikai gyorsváltóval második helyen
végzett Dara Torres a legidősebb érmes a nyári játékok úszóversenyeinek történetében. Torres 41 évesen és 117 naposan szerzett ezüstérmet. Pályafutása tizedik érmét nyerte (4 arany, 2 ezüst, 4 bronz), első alkalommal 24 (!) évvel ezelőtt, az 1984-es Los Angeles-i olimpián állhatott dobogóra.

Torres a jobb szélen pózol (Getty)

Torres a jobb szélen pózol (Getty)

Válságos állapotban

Válságos, de stabil az állapota annak az amerikai asszonynak, akit szombaton támadott meg Pekingben egy kínai férfi. Barbara Bachmanon nyolcórás műtétet hajtottak végre. Férje, Todd Bachman, szombaton belehalt sérüléseibe. Todd Bachmant – valamint feleségét és tolmácsukat – a játékok megnyitójának másnapján, a főváros turisták által sűrűn látogatott egyik negyedében, az úgynevezett Dobtoronyban késsel támadta meg egy 47 éves férfi. A támadó ezt követően levetette magát a 47 méter magas torony második emeletéről, és szintén meghalt.

Félbeszakadt az amerikai himnusz

Kellemetlen közjáték zavarta meg Michael Phelps első aranyérmének ünneplését a pekingi olimpián: az amerikai úszó könnyezve hallgatta hazája himnuszát, amikor a zene hirtelen elhallgatott. Az ünnepélyes dallam csúcspontja helyett csak néma csend következett. Történt mindez George Bush amerikai elnök, felesége, Barbara és apja, a volt elnök jelenlétében.


Michael Phelps nevetett a szervezők bakiján (MTI)

Michael Phelps nevetett a szervezők bakiján (MTI)


Tüntetők a tereplovaglók versenyén

Több Tibet-párti tüntetőt kellett kivezetni a tereplovaglók – Hongkongban rendezett – versenye alatt. A szervezők tájékoztatása szerint a tiltakozókat a rendőrség nem vette őrizetbe, csak felszólította őket a helyszín elhagyására.
Szemtanúk beszámolója egy fiatal lány csak annyit tudott bekiabálni, hogy „szabadságot Tibetnek!”, mire a mondat végére ért, már a fejére húztak a rendfenntartók egy takarót és kivezették a nézőtérről. Amikor az egyik kínai versenyző kezdett el lovagolni, egy transzparenst akartak kinyitni a nézőtéren, ugyanakkor az éber biztonságiak ezt is megakadályozták.

Teniszezők is elkezdték

Kétórás csúszással ugyan, de megkezdődött a teniszprogram a pekingi olimpián. A szervezők az eső miatt döntöttek úgy, hogy nem kezdik el a magyar idő szerint 4:30-tól kiírt viadalt. Az ötkarikás játékokon férfi egyesben az amerikai James Blake és az ausztrál Chris Guccione meccsével indultak a küzdelmek.

Kapitánycsere az amerikaiaknál

Eddigi segítője, Ron Larsen veszi át Hugh McCutcheon szövetségi kapitány munkáját az Egyesült Államok férfi röplabda-válogatottjánál a pekingi olimpián, miután a tréner sógorát szombaton megölték a kínai fővárosban. Az amerikaiak vasárnap Venezuela legjobbjaival találkoznak.

Sógorát gyászolja (AP)

Sógorát gyászolja (AP)


Csúszik a program

Eső miatt egyelőre nem tudták elkezdeni a teniszprogramot a pekingi olimpián. Az ötkarikás játékokon férfi egyesben az amerikai James Blake és az ausztrál Chris Guccione összecsapása nyitja meg a teniszezők viadalát.

Grúzia marad

Mihail Szakaasvili grúz elnök határozatát felesége személyesen közölte a 35 tagú olimpiai csapat tagjaival. „Senki sem tud aludni az utóbbi napokban, s mindenki készen állt a távozásra. Sokára született meg a döntés, majd a First Lady az olimpiai faluban maradásra szólított fel minket. Amint mondta, ez az ország érdeke” – így Giorgi Csanisvili, a grúz csapatvezető.

Dél-Oszétiában pénteken robbantak ki fegyveres harcok a grúz erők támadása nyomán, amely kiváltotta Oroszország beavatkozását a konfliktusba. Grúz részről több, mint kétszáz, orosz részről pedig több mint kétezer áldozatról beszélnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik