A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapokból 110 milliárd forintot vontak ki augusztusban – az elõzõ havi 130 milliárd forintos kivonást követõen -, a piaci teljesítmény hatására pedig további 76,8 milliárd forint veszteséget szenvedtek el az alapok. A nyolcadik hónap végén a BAMOSZ tagok 5,1 százalékos csökkenést követõen, 476 hazai befektetési alapban összesen 3.489 milliárd forintot kezeltek.
Inkább megy a tõke
Augusztusban a globális tõkepiacokat befolyásoló hangulat romlása a befektetési alapok hozamaiban is jelentkezett, és a nyugdíjpénztári vagyonátadáshoz kapcsolódó intézményi visszaváltások is folytatódtak. Temmel András, a BAMOSZ fõtitkára tudatta, hogy a lakosság esetében már látszódnak ugyan pozitív jelek, a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentõ Alapba átkerült, korábban a magánnyugdíjpénztárak portfólióiban található befektetési jegyek visszaváltása viszont augusztusban már második hónapja százmilliárd forint feletti tõkekivonást eredményezett.
A hagyományosan lakossági termékeknek számító (pénzpiaci, garantált, ingatlan és rövid kötvény) alapokon belül a hónapban csak a pénzpiaci alapok tudtak friss tõkét vonzani, összességében a lakossági termékeknél ismét a visszaváltások voltak túlsúlyban, bár júliushoz képest csökkenõ mértékben. Az intézményi befektetõk leginkább ismét a részvényalapokból vontak ki tõkét. A nyilvános nyíltvégû értékpapíralapok továbbra is az összvagyon többségét, 58,7 százalékát adják, az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon augusztusban 2,3 százalékkal csökkent. A befektetõk közel 23 milliárd forintot vontak ki az alapokból, a piaci teljesítmények pedig (elsõsorban a részvényalapok esetében) 25,6 milliárd forinttal csökkentették a befektetések értékét.
Lejtõ helyett szakadék
A részvénypiacokon a korábbi lejtmenet augusztusban zuhanásba váltott, ennek hatására a részvényalapok jelentõs negatív hozamokat mutattak augusztusban. A piaci teljesítmények összességében 31,8 milliárd forinttal csökkentették a nyilvános részvényalapok vagyonát, 19,2 milliárd forintos tõkekivonás mellett. A pénzpiaci alapok esetében a megelõzõ három hónap visszaváltásai után augusztusban már friss tõke érkezett, így ezek vagyona 1,2 százalékkal nõtt. Összesen közel 10 milliárd forint érkezett az alapokba, és 5,5 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a hónap végén a teljes vagyonuk 1.287 milliárd forintra nõtt.
A kötvényalapok vagyona 2 százalékkal, 369 milliárd forintra csökkent. Ezek az alapok 2,9 milliárd forint pozitív hozamot termeltek, emellett azonban 10 milliárd forint tõkét vontak ki a befektetõk. A tõkevédett alapok vagyona 1,4 százalékkal csökkent augusztusban, ebben szerepet játszott, hogy több alap járt le, mint ahány új indult. Az alapokból összesen 1,7 milliárd forint távozott, és a piaci teljesítmények is 4,4 milliárd forinttal csökkentették az alapok vagyonát, amely a hónap végén 422 milliárd forint volt. Az ingatlanalapoknál folytatódott a május óta tartó tõkekivonás, amelyet azonban ellensúlyozott az alapok teljesítménye. Ezekbõl a termékekbõl 1,7 milliárd forint tõke távozott augusztusban, de 2,1 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így vagyonuk 0,1 százalékkal nõtt, a hónap végén 410 milliárd forint volt.
83 milliárdos rekord
A nyugdíjpénztárak elsõsorban zárt körû alapokba fektettek. A zártkörû alapok vagyona augusztusban 22,8 százalékkal csökkent. Az intézményi alapokból (döntõen a részvényalapokból, illetve a kötvényalapokból) 83 milliárd forint tõke távozott, ami a legnagyobb idei tõkekivonás. A piaci teljesítmények további több mint 50 milliárd forinttal csökkentették a vagyont, elsõsorban a részvényalapok vesztesége miatt. Az intézményi alapokon belül a pénzpiaci, az abszolút hozamú és származtatott, valamint az ingatlanalapok tudtak kismértékû tõkét vonzani augusztusban. A hónap végén a zártkörû alapok összvagyona 452 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 13 százaléka.