Gazdaság

Nem tér magához az építõipar

Júliusban folytatódott az építõipar teljesítményének éppen két éve - 2009 júliusa óta - megszakítás nélkül tartó visszaesése: mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezõvel kiigazítva az építõipari termelés volumene 15,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Szezonálisan kiigazítva az építõipari termelés júliusban az elõzõ havinál 0,8 százalékkal alacsonyabb volt. Az év elsõ hét hónapjában az építõipari termelés 10,6 százalékkal elmaradt a 2010. azonos idõszakától. Júliusban a 15,4 százalékos mérséklõdésen belül mindkét építményfõcsoport termelése csökkent az egy évvel korábbihoz mérten – az épületek építése 14,9, az egyéb építményeké 18,3 százalékkal.

Szezonálisan kiigazított indexek alapján júliusban az épületek építésének volumene – az elõzõ havi visszaesés után – 0,6 százalékkal magasabb, az egyéb építményeké 3,8 százalékkal alacsonyabb volt a júniusinál. Az év elsõ hét hónapjában az épületek építésének teljesítménye 9,3, az egyéb építményeké 12,7 százalékkal csökkent 2010 azonos idõszakához képest.

Júliusban az építõipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – az egy évvel korábbinál egyötödével kisebb volt.

Az egyéb építmények ágazat termelése 14,9, a speciális szaképítés ágazaté – amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – 13 százalékkal maradt el a 2010. azonos idõszakitól.

A 2011 júliusában kötött új szerzõdések volumene az egy évvel azelõttihez képest 8,0, ezen belül az épületek építésére kötötteké jelentõsen, 17,7 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények építésére kötött új szerzõdések volumene 0,7 százalékkal mérséklõdött a 2010. júliusihoz viszonyítva. Az év elsõ hét hónapjában az építõipari vállalkozások egynegyedével alacsonyabb volumenû új szerzõdést kötöttek, mint egy évvel korábban.

Az építõipari vállalkozások 2011. július végi szerzõdésállományának volumene a 2010. júliusihoz képest 34,7 százalékkal, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerzõdések állománya több mint kétötödével, az egyéb építményeké 30,4 százalékkal visszaesett – közölte a KSH.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik