egy napot a tőzsdei befektetők és elemzők, mint most augusztus 14-ét. Ekkor publikálja ugyanis első féléves számait hat tőzsdei társaság, közöttük a három legnagyobb: a Matáv, a Mol és az OTP.
Ekkor derül ki, milyen eredménynövekedést tudnak felmutatni a hazai cégek, ez pedig rövid távra nagyon is meghatározhatja a BUX mozgásának irányát.
Az egyedi tényezőket figyelmen kívül hagyva jelenleg úgy tűnik: a fokozódó verseny és a kormányzat kemény antiinflációs politikája megnehezíti a tőzsdei cégek életét. Az infláció letörése például egyértelműen azzal jár, hogy a cégek mind kevésbé tudják vevőikre áthárítani a költségeiket; a fokozódó verseny pedig azt, hogy a piacszerzés is egyre költségesebb.
A hazai tőkepiac középtávon azonban bőven profitálhat a mérsékeltebb inflációból, s az állampapírhozamok ebből adódó eséséből. S ami még ennél is fontosabb: nemcsak a várható eredménybővülésre érdemes figyelni, de arra is, hogy miként változott a részvények árfolyama az utóbbi egy évben. Ha ezt is tekintetbe vesszük, akkor már korántsem tűnik rossz befektetésnek magyar részvényeket vásárolni, hiszen az összesített féléves növekedés – a piaci kapitalizáció alapján súlyozva – azért várhatóan 25 százalék körül alakul, miközben forintban számolva is csak alig 15 százalékkal nőtt a BUX értéke egy év alatt. Ez egyébként azt is jelenti, hogy a tavaly év végi, idén januári nagy erősödés után most dollárban olcsóbbak a magyar papírok, mint tavaly ilyenkor voltak.
A gyorsjelentésekből kibontakozó összkép önmagában nem szolgálhat olyan meglepetéssel, ami felfordulást okozhatna a Budapesti Értéktőzsdén. Ennek ellenére a nemzetközi hangulat függvényében rövid távra mégis meghatározhatja a BUX mozgásának irányát. Hogy azonban felfelé, avagy éppen lefelé, azt elsősorban az aktuális nemzetközi hangulat dönti majd el. A pohárban középtájig lesz víz, de hogy erről mit gondolnak a befektetők – félig tele van-e, avagy félig üres -, az rajtuk múlik. Tavaly augusztusban például először számoltak be összességében csökkenő profitokról a magyar tőzsdei cégek, ennek ellenére akkor nemhogy visszaestek volna az árfolyamok, de a BUX az augusztus közepi 7 ezres szintről 7500 pontig kapaszkodott a hónap végére. –