Jól csinálták, mert meglepték a piacokat; azt hiszem, sikeres lesz – így nyilatkozott az amúgy a pénzpolitika-csinálók felé általában igencsak kritikus Soros György a hét gazdasági nagyhatalom (G7) jegybankjai és az Európai Központi Bank (ECB) által a múlt pénteken az euró érdekében közösen végrehajtott piaci beavatkozásról. A különböző hírügynökségek által megszólaltatott elemzők csakugyan elismerték, hogy váratlanul érte őket az ECB által kezdeményezett, összehangolt dolláreladási akció. Arra ugyan sokan számítottak, hogy a G7 (az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország és Olaszország) pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek szombati – a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank őszi közgyűlését megelőző – prágai tanácskozásán valamilyen megállapodás születik a közös európai fizetőeszköz erősítése céljából, arra viszont senki, hogy már előzőleg intervencióra kerül sor.
Különösen nagy meglepetést az Egyesült Államok csatlakozása okozott. Általános vélemény volt, hogy röviddel az elnökválasztás előtt Washington nem kívánja gyengíteni a dollárt. Ehhez képest megtörtént az intervenció, méghozzá 1995 óta az első, amelyben a G7 teljes egységben lépett föl. Pontos információk nincsenek arról, hogy résztvevők mekkora összeget és milyen megosztásban fordítottak az euró támogatására, de becslések szerint 5-8 milliárd dollár kerülhetett a piacokra. Igaz, tökéletes eredményt még nem hozott az eladás, mert noha a közös valuta a pénteki kereskedésben először közel három centtel, 0,90 fölé erősödött, a nap végére majdnem teljesen le is adta a nyereséget. Elemzők szerint azonban az intervenció ténye azt jelzi, hogy a G7-nek immár eltökélt szándéka fölhozni az eurót a gödörből.
Prágai megbeszélésük után a csoport pénzpolitikusai közleményben tudatták: szorosan figyelni fogják az árfolyam alakulását, s a “megfelelő módon” együtt fognak működni a valutapiacokon. Ennél egyértelműbb figyelmeztetés aligha lehetséges arra nézve, hogy szükség esetén további intervencióra is sor kerülhet. Mint Wim Duisenberg ECB-elnök elmondta, a tanácskozáson egyetértettek abban, hogy az árfolyam alakulása az utóbbi időkben nem tükrözte a gazdasági fundamentumokat. Szakértők úgy vélik, valójában arról van szó, hogy Washington – ha nyíltan az erős dollár mellett áll is ki – implicite elismerte a fizetőeszköz túlértékeltségét, s nemcsak a további erősödést nem szorgalmazza, de némi értékvesztésbe is belemegy. –