Több mint egyéves előkészítés után a finiséihez közeledik a hazai informatika eddigi legnagyobb erőforrás-kihelyezési (outsourcing) projektje: kihirdették a Matáv-tender győztesét. A legjobb ajánlatot az EDS Elektronikus Adatrendszer Kft. tette, így vele kezdi meg a Matáv vezetősége a tárgyalásokat arról, mely számítástechnikai rendszerek működtetését adják át cégnek. A Nyugaton már jól ismert EDS neve itthon keveset mond a laikusoknak, pedig az amerikai tulajdonú társaság a hatvanas években egyik úttörője volt az outsourcingnak – persze nálunk még maga az erőforrás-kihelyezés kifejezés is csupán szakmai berkekben ismert.
KÖLTSÉGKÍMÉLŐ MEGOLDÁS. Egy cégnél vannak olyan informatikai feladatok (például a bérszámfejtés), amelyek évről évre változatlanok, vagyis folyamatosan terhelik a vállalati kiadásokat. Ezért kézenfekvő megoldás megbízni egy harmadik felet, akinek ezen a téren már tapasztalatai vannak. Így a cég költséghatékonyabb módon jut az adott szolgáltatáshoz, s nem utolsósorban megszabadul e funkció mérleget terhelő állóeszközköltségétől. A megrendelő bizonyos erőforrásait kihelyezi (outsourcingolja) a szolgáltatóhoz. Átkerülnek a berendezések, a személyzet, illetve az üzemeltetési és fejlesztési feladatok. Az erőforrás-kihelyezésnek a mai napig az üzemeltetési szerződések jelentik az alapját.
Itthon az outsourcing-szerződések legfőbb gátja a vállalatvezetők azon félelme, hogy külső szemek mélyen beleláthatnak a cég működésébe. Az ellenérzések leküzdhetők, ha a felek minden részletre kiterjedő szerződést kötnek. Rögzíthető a nem megfelelő teljesítés szankcionálása is.
Az EDS gyakorlatában nem ritka, hogy megvásárolja az üzemeltetésre átvett részleget, illetve partneri viszonyra lép a megbízóval. Néhány évvel ezelőtt a cég továbbfejlesztette az outsourcing koncepciót és kidolgozta a co-sourcing (együttes forráskezelés) elméletét. Ez annyiban különbözik elődjétől, hogy itt a szolgáltató közvetlenül részesedik a megbízó cég kockázatában és sikerében. Szerepe megnő, részt vállal a változásmenedzsmentben is.
TAKTIKAI LÉPÉS. A Matáv nyilvános árajánlatokat kért a számítástechnikai piacon működő vállalatoktól, s ezt követően három társaságot hívott meg a zárt pályázatra: az IBM-et, a Compaqot és az EDS-t. Farkas Ferenc, a Matáv informatikai igazgatója lapunknak elmondta, hogy a stratégiai informatikai hálózatok és a számlázáshoz szükséges rendszerek működtetése továbbra is a Matávnál marad. Az új típusú üzemeltetés bevezetése azonban várhatólag nem csak a cég több mint 10 ezer személyi és nagyteljesítményű számítógépből álló belső hálózatát érinti. Az ügylet során több száz számítástechnikai dolgozót vesz át az EDS, ám a lépés – tudtuk meg az informatikai igazgatótól – nem “stratégiai jelentőségű”, magyarán nem a létszámleépítést célozta meg.
A Matáv azt szeretné elérni, hogy javuljon számítástechnikai szolgáltatásainak minősége, az ügyfelek és a munkatársak felé egyaránt. Az együttműködés összegszerű értékét a szerződés megkötéséig Farkas Ferenc nem kívánja nyilvánosságra hozni, azt azonban biztosra vehetjük, hogy milliárdos nagyságrendről van szó.
A tender nem csak az outsourcing partnerre vonatkozott, a Matáv ezúton kívánta a számítástechnikai stratégiai partnerét is kiválasztani. Ez annak az informatikai cégnek a meghatározását jelenti, amellyel a külső piacokon együtt jelennének meg. Erre végül is nem került sor, ám az IBM és a Compaq a számítástechnikai eszközszállításoknál azonos ajánlatok esetén előnyben részesül majd.
“A külső piacokon való együttes megjelenés tulajdonképpen az outsourcingban rejlő lehetőségek további kiaknázása” – magyarázta Mezriczky László, a Compaq marketingigazgatója. A Compaq az Egyesült Államokban egy erőforrás-kihelyezési szerződés keretében működteti a USWest informatikai rendszerét, viszont közös kapacitásaikat külső társaságoknak is el tudták adni. Így az outsourcing a USWest számára nem csak költségmegtakarítást, de tényleges bevételt is hoz. –