Szabó Rebeka, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy csaknem kétmillió ember szenved parlagfű-allergiától, “a kormány mégsem képes hatékony lépéseket tenni a gyomnövény visszaszorítására”.
Az LMP úgy véli, hogy a helyzetet csak a tárcák összehangolt fellépésével lehet megoldani, ezért a párt támogatná egy kormánybiztos kinevezését. Az ökopárt szerint sürgősen szükség lenne az érintett szakértők, civil szervezetek és a gazdálkodók bevonásával egy rövid- és hosszú távú mentesítési program kidolgozására is, amelynek – mint írják – fontos része egyes növénytermesztési gyakorlatok felülvizsgálata.
A “parlagfű-válsághelyzet” megoldása csak központi döntéshozatallal irányított, átfogó megközelítéssel érhető el. Ez magában foglalja a parlagfű terjedését megelőző, környezetkímélő növénytermesztés támogatását, a vetésszerkezet-váltást, a helytelen mezőgazdasági gyakorlatok felszámolását, a parlagfű mennyiségének és a pollenkoncentrációjának folyamatos monitorozását, az oktatást, az egészségügyi és ökológiai kutatásokat, és természetesen a már meglévő parlagfű gyors kiirtását – áll az LMP közleményében.
Az LMP szerint a parlagfű irtása nem történik kellő ütemben, az apparátus túlterhelt, a kényszerkaszálást vagy bírságolást előíró szabályozás hézagos. Hangsúlyozzák, hogy a mentesítés mellett a megelőzésnek is kulcsszerepe van.
A parlagfűvel fertőzött mintegy 700 ezer hektárnyi terület jelentős része rosszul művelt szántóföld – amelyen gyakran napraforgót termesztenek -, vagy egyéb bolygatott külterület, amelyről minden évben parlagfűmagok milliárdjai kerülnek a talajba. A parlagfű pollenallergiát okozó hatását a Magyarországon szintén “tragikus méreteket öltő” légszennyezettség tovább súlyosbítja.