Belföld

Lázár: marad a reklámadó

Lazar-Janos(210x140).jpg (Lázár János)
Lazar-Janos(210x140).jpg (Lázár János)

A kormány legfontosabb célkitűzése, hogy megmaradjon a különadók rendszere – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Lázár János a Kossuth rádió kedd reggeli műsorában közölte: az EBRD-vel és az Erste Bankkal is olyan megállapodást kötöttek hétfőn, hogy a bankadó megmarad, noha az összege csökken.

Ugyanez a helyzet a reklámadóval kapcsolatban is: az Európai Bizottság kérése és instrukciói alapján a kormány kénytelen azon gondolkodni, hogy mennyi legyen az adó mértéke, de az nem lehet vita tárgya, hogy legyen vagy ne legyen – szögezte le.

„Reklámadó lesz, az a kérdés, hogy mennyit fognak fizetni a cégek” – fogalmazott.

Hozzátette: a legmagasabb reklámadó Ausztriában van, ott 5 százalékos általános kulccsal.

Kifejtette: a miniszterelnök és a frakció felhatalmazása alapján a feladata az, hogy az Európai Bizottság által reklámadó ügyben indított, Magyarországot várhatóan elmarasztaló eljárások megelőzése érdekében tárgyaljon a reklámadó fizetésre kötelezettekkel, közöttük az RTL Klub tulajdonosával, a Bertelsmann-csoporttal.

Konkrétumokról még nem tudott nyilatkozni, mivel február 24-én fogadja a csoport első emberét Orbán Viktor miniszterelnök. Tájékoztatása szerint a Miniszterelnökségnek és a Bertelsmann-csoportnak kész javaslata van a csoportot vezető elnök és a miniszterelnök számára. A tárgyalások idejét firtató kérdésre azt felelte, hogy azok lassan befejeződnek.

Lázár János arról is beszélt, hogy a 2007-2013 közötti uniós költségvetési ciklusban összesen 7000 milliárd forint fejlesztési forrást hívott le Magyarország, az évi mintegy 1500 milliárd forintos összegeknek a gazdasági növekedésben meghatározó szerepe van.

Idén év végéig még nagyjából 1700-1800 milliárd forint kifizetésére van szükség ahhoz, hogy a 2006-ban megkötött megállapodásoknak megfelelően az ország a rendelkezésére álló forrás 100 százalékát le tudja hívni – mondta. Az uniós pályázatok végrehajtóitól az utolsó számlának 2015. december 31-ig kell beérkeznie, az utolsó kifizetés 2016 májusában lesz, azt követően az Európai Bizottság még nagyjából 3 évig ellenőrizheti az összegek jogszerű, átlátható felhasználását.

Kitért arra, hogy 2015-ben meg kell kezdeni a 2014-2020-as időszak forrásainak kifizetését, éves szinten először 100 milliárd majd 1000 milliárd forintos nagyságrendekben. A források 60 százaléka 2014-től a kis- és középvállalkozásokhoz jut.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik