Gazdaság

Nem tud olyat ajánlani

az OMV, ami elnyeri a Mol tetszését - ez egyértelműen kiderült abból, ahogyan a magyar olajcég fogadta osztrák riválisa legújabb terveit.

Hiába kínál magas árat a Mol-részvényekért az OMV, hiába dob be konkrétumokat is arra vonatkozólag, hogy a magyar érdekek a legmesszebbmenőkig érvényesülhetnek majd az új, közös cégben, a Mol újra ajtót mutatott.

Könnyen megteheti: a cég az elmúlt hónapokban igen gyorsan reagált a közeledésekre – mire az osztrákok levegőt vettek, azzal szembesültek, hogy a magyar társaság félig felvásárolta önmagát. A részvények nagyjából 40 százalékát ma már a Mol vezetése kontrollálja, az egyébként megosztott hazai politikai élet pedig egy emberként sorakozik fel a mögé – pár hét, és a céget védő törvény, a lex Mol átmehet a parlamenten. Nem véletlen, hogy az OMV mostanra időzítette az egyesülésről szóló szándéknyilatkozatát: ez az utolsó pillanat, hogy esetleg támogatókat találjon Magyarországon.

Az ajánlatnak egyébként vannak korrekt pontjai. Magyar vezetők a közös cégben, magyarok a felügyelőbizottságban, a legnagyobb üzletág központja Budapesten, érvek amellett, hogy közösen mindenkinek jobb. Lehet, hogy így is van, de akad néhány bökkenő. Ha az új társaság többsége osztrák kézben lesz, a központ pedig Bécsben, akkor semmi garancia nincs arra, hogy bármi megvalósul a közös tervekből. Számtalan olyan egyesülést láttunk már, ahol a kezdeményező ígért, majd mindent elfelejtett. Vagy elhisszük, hogy egyenlő félként kezeli az OMV a Molt, vagy nem. Inkább nem.

A szituáció egyszerű. Van két hasonló méretű cég; az OMV-nek kell a Mol, amely viszont zsigerileg irtózik az osztrák fennhatóságtól. Kommunikációjában mindkettő csúsztat, és nem a lényegről beszél, de a harcban a Mol áll nyerésre. Egyebek mellett azon az áron, hogy a cég pénzét a tulajdonosok megkérdezése nélkül elköltötték a sajátrészvény-vásárlásokra, a tulajdonosok pedig nem tudnak kiszállni az OMV által ígért 32 ezer forinton, amúgy pedig esélyük sincs beleszólni a cég irányításába. Régen nem befektetők, hanem országok harcáról van szó, s úgy tűnik, a rafináltabb kurucok bizony túljártak a lomha labancok eszén. Hogy közben 2007-et írunk és az Európai Unióban vagyunk? Az itt kérem senkit sem érdekel.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik