“Nyolcéves praxisomban nem volt arra a példa, amire idén sajnos már kétszer is – mesélte Vértesi Judit, az Európai Utazási Biztosítási Rt. osztályvezetője –, a mostani szezonban ugyanis eddig két olyan síbalesettel is találkoztunk a szerződőink körében, amely halálos kimenetelű volt.” Egy ideje érezhetően több a súlyos síbaleset – teszi még hozzá a piac egyik
legnagyobb szereplőjének a szakértője -, de az idei két haláleset valóban intő jel lehet. Állítólag már síoktatók is panaszkodva fordulnak a biztosítókhoz: tegyenek valamit, hogy félelem nélkül kivihessék például a gyerekcsoportokat a sípályákra.
Természetesen a súlyos, netán halálos esetek következményeinek enyhítésére aligha jó egy biztosítás. De ha külföldön kényszerülünk sürgős orvosi kezelésre, akkor sokat jelenthet a jól működő asszisztenciaszolgálat, illetve a nem egyszer több száz vagy ezer euróra rúgó kórházi számla megtérítése.
|
De vajon minden biztosító megtéríti-e a sípályán elszenvedett baleseteket és egyéb károkat vagy kell-e ehhez kiegészítő biztosítást kötnünk? A FigyelőNet frissen elkészített körképe azt mutatja, hogy a síbalesetek kapcsán felmerülő károkat elvileg minden ezzel foglalkozó társaságnak alapból ki kell fizetnie, a gyakorlatot ugyanakkor jellemezhetnénk úgy, hogy „ügyintézője válogatja”. Tudunk legalábbis olyan, egészen friss esetről, amelynek során csak többszöri nekifutásra sikerült a balesetet szenvedőnek kiderítenie, hogy több száz euróra rúgó ausztriai kórházi kezelését utólag megtéríti-e a társaság (az ügy most már talán jó úton halad, de a pénz még nem érkezett meg).
Szerencsére az efféle ügyfélpanaszok nem tipikusak. (A pénzügyi felügyelet berkein belül működő fogyasztóvédelmi főosztályhoz idén például még csak egy-két kifogás érkezett – ellentétben mondjuk a kötelező biztosításokkal kapcsolatos többszáz észrevétellel.) De hogy a síbalesetek gyakoribbá válásával se váljanak tömegessé az ilyesfajta problémák, nem árt még utazás előtt megbizonyosodni a baleset-, betegség- és poggyászbiztosítások (bbp) pontos kondícióiról.
Táblázatunkból látszik, hogy a sífedezet minden társaságnál alapszolgáltatás, de a hódeszkázás már nem feltétlenül esik ebbe a körbe. A snowboard ugyanis helyenként veszélyes sportnak minősül, s mint ilyen, vagy csak kiegészítő sportbiztosítással, vagy egyáltalán nem biztosíttatható. Ez sokszor egyébként magából a kötvényből is alig derül ki (különösen, ha az ember a szerződéskötéskor éppenhogy csak átfutja a feltételeket), mert azt, hogy milyen eseményekre terjed ki a biztosítás, sohasem tüntetik fel tételesen a társaságok, legfeljebb a kizárásokat. Érdemes tehát minden esetben a kifejezetten minket érdeklő paramétereket tisztázni (kell-e például pótdíj az úticél vagy a tevékenység miatt), illetve azt is, hogy speciális felszerelésünk esetleges kárát mennyiben állja a biztosító.
A poggyászkárt illetően is érhetik ugyanis meglepetések az embert, különösen, ha nagy értékű sílécről, snowboardról, kerékpárról, fényképezőgépről vagy videokameráról van szó. Jellemzően (10-30 ezer forintos) tárgyankénti limittel élnek a társaságok, amelyből aligha lehet pótolni bármit is, de előfordul olyan kikötés is, mely szerint az adott felszerelés megrongálódása csak a személyi sérüléssel együtt számít biztosítási eseménynek.
|
A feltételek összevetését, a számunkra megfelelő ár-érték arány kiválasztását egyébként nagyban elősegítik az internetes biztosításközvetítő portálok, amelyek az utóbbi időben (a kötelező biztosítások dömpingje után és az online fizetési módok terjedése révén) e téren is komolyabb élénkülést tapasztalnak. Síszezonban és nyáron havonta néhány száz bbp-biztosítást ad el például a netrisk.hu, mondja Haraszti Zsolt, ügyvezető, hozzátéve, hogy ezt a szolgáltatást tulajdonképpen csak a teljesség igénye miatt kínálják (hasznuk nemigen van rajta).
Mindazonáltal ma már egyre többen nem csak informálódni járnak az online alkuszokhoz, hanem tényleges szerződéskötésre is igénybe veszik ezt a csatornát – hangsúlyozza Rácz István, a biztositas.hu ügyvezetője, aki síszezonban havi 500-ra teszi a náluk kezdeményezett szerződések számát (miközben tavaly ilyenkor legfeljebb száz esetet regisztráltak egy-egy hónapban).
Síbérlet
A rendszeres sielőknek érdemes megfontolniuk a több társaság által is kínált „síbérlet-biztosítást”, amely általában egy évre szól, de azon belül többszöri (egy-egy cégnél korlátlan), de alkalmanként legfeljebb 15-60 napos kiutazás esetén nyújt fedezetet minden olyan káresetre (kifejezetten a felszerelésekre is), amely a téli sportok kedvelőit érheti. Ilyet például a közel 30 százalékos részesedéssel bíró EUB és az ebben a szegmensben kisebbnek számító OTP-Garancia kínál, de általános célú éves utazási biztosítási bérlettel más társaságok (többek között a pár százalékos előnnyel piacvezető Atlasz és az Allianz) is előrukkoltak már.
Az efféle éves bérletek díja – a szolgáltatásoktól függően – rendszerint 10 és 50 ezer forint között mozog, ennek megfelelően azoknak éri meg kiváltaniuk, akik valóban legalább hatszor-tízszer mennek rövidebb téli vakációkra.