Végül megszavazta az amerikai kongresszus – a New York Times minősítése szerint – a történelem legdrágább állami beavatkozását, méghozzá jelentős többséggel, majd nem sokkal később George W. Bush, az Egyesült Államok elnöke aláírta a törvényt.
Elhárult a fenyegetés
A döntés szerencsés esetben elejét veszi további óriásbankok dominószerű bedőlését, ami pedig a pénzügyi válság további mélyülését, akár a teljes globális pénzügyi rendszer összeomlását okozta volna. Az összeomlásnak pedig – a FigyelőNetnek korábban nyilatkozó elemzők szerint – beláthatatlan, de mindenképp katasztrofális következményei lettek volna a világgazdaságra, így Magyarország nyitott gazdaságára is.
A csomag elfogadása viszont – amennyiben hihetünk az elemzőknek -, rövid távon megnyugtatja a piacokat, újra optimista lehet a hangulat. Egyelőre azonban nem sokat segített a kereskedésen: a szavazás után a Dow Jones és Nasdaq indexek enyhén emelkedtek, majd két órával a szavazás után már a voksolás előtti szintjüknél lejjebb voltak.
A csomag sikere nem teljesen biztos, hiszen megoldást jelent ugyan a nagy amerikai befektetési bankok szorult helyzetére, ám még mindig nem tudjuk, milyen helyzetben vannak például a japán befektetési bankok – figyelmeztettek korábban a FigyelőNetnek nyilatkozó elemzők.
Módosítottak a javaslaton
A demokraták nagy arányú többsége támogatta, a republikánusok enyhe többsége viszont még mindig ellenezte a javaslatot. Új elem a korábban elutasított javaslathoz képest, hogy a szövetségileg biztosított bankbetétek összegét felemelik 100 ezerről 250 ezer dollárra. Az új verzióba egy 150 milliárd dolláros üzleti és energiaipari adócsökkentés is belekerült, továbbá mintegy 24 millió adófizetőt érintő könnyítés az úgynevezett alternatív minimális adó terén.
A felsőház korábban biztos többséggel, 74-25-ös szavazati aránnyal fogadta el a kezdeményezést. A Wall Street megmentését célzó csomag szenátus – és immár a képviselőház – által elfogadott változata némileg módosított verziója annak az eredeti tervezetnek, amelyet a képviselőház hétfőn váratlanul elutasított.
Az alsóház a hét elején még 228-205 arányban vetette el a kétpárti javaslatot. A mentőcsomag megmentéséről a hétfői képviselőházi kudarc óta kiterjedt egyeztetések folytak a kongresszusban.