Az informátor, aki az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséggel (CIA) és más hírszerző szervezetekkel működött együtt, az ABC értesülése szerint “biztonságban elhagyta Jement”, és Szaúd-Arábiába vitte azt a bombát, amelyet az al-Kaida egy, az Egyesült Államokba tartó repülőgépen akart működésbe hozni. Az ügynök úgy szerezte meg a pokolgépet, hogy önként jelentkezett öngyilkos merénylőnek.
A pokolgép annak az alsóneműbe rejtett bombának a továbbfejlesztett változata, amelynek segítségével 2009 karácsonyán egy nigériai utas sikertelenül próbált meg felrobbantani egy Amszterdamból Detroitba tartó utasszállító gépet. A szerkezetet jelenleg a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) quanticói (Virginia állam) laboratóriumaiban vizsgálják.
John Brennan, az elnök terror-elhárítási tanácsadója az ABC Newsnak kijelentette: a bomba sohasem jelentett “aktív veszélyt” – más hivatalos források ezt azzal indokolták, hogy a beépített ügynök ura volt a helyzetnek -, és ezért jelentették ki többször is az amerikai kormány vezetői, hogy nem tudnak “aktív”, az Oszama bin Laden megölésének első évfordulójára időzített tervekről.
Jelentések szerint az alsóneműben elrejthető pokolgépnek nincsenek fém alkatrészei, ezért azt a fémdetektor nem mutatja ki, és a gyutacsa is kifinomultabb, mint a 2009-ben kudarcot vallott bombának. Janet Napolitano amerikai belbiztonsági miniszter kedden kijelentette, hogy a szerkezetet egy amerikai repülőtéren nagy valószínűséggel “kiszúrták volna”, de szakértők arra figyelmeztettek, hogy az Egyesült Államokba induló repülőgépek utasait külföldön nem minden esetben vizsgálják át ugyanolyan alapossággal.