Nagyvilág

Természeti katasztrófa Kínában

A júliusi esőknek és árvizeknek eddig legkevesebb 50 halálos áldozatuk van, 15 embert tartanak eltűntként nyilván Közép- és Dél-Kínában; közel 600 ezer embert kellett új lakóhelyre költöztetni.

Az áradások kilenc tartományban több mint 17 millió embernek okoztak kárt, mintegy 950 ezer hektárt borított el a víz, 134 ezer hektáron jóvátehetetlenül károsult a vetemény. Kevesebb mint két hét alatt összesen 42 ezer ház dőlt romba, 121 ezer megrongálódott. Az anyagi veszteséget 1,3 milliárd dollárra teszik.

A Jangce folyó középső szakaszán található Három szoros gátnál szombaton – az idén első alkalommal – három zsilipet megnyitva vizet eresztettek le, 32 ezer köbmétert másodpercenként. Egy további zsilipen a felgyülemlett úszó tárgyaknak engedtek szabad utat. A folyó felső szakaszán a vízhozam vasárnap már megközelítően 39 ezer köbméterre nőtt másodpercenként.

A 6397 kilométer hosszú – nyugatról keleti irányba futó – Jangcénak, Kína leghosszabb és a világ harmadik leghosszabb folyójának a vízállása sok helyütt már átlépte a veszélyességi küszöböt; Csungking (Chongqing) város Vulong (Wulong) megfigyelő állomásán már három méterrel van felette.

Júniusban tizenegy déli tartományban 260 ember halt meg a heves esőzések következtében Kínában, és 211-en kerültek az eltűntek listájára. Előrejelzések szerint a középső és déli országrészben további csapadékos időjárás várható, Hupej (Hubei) tartományban például július 11-13. között egyes helyeken a 300 millimétert is elérheti a lehullott csapadék mennyisége, vagyis további áradásokra lehet számítani.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik