Sokszoros a külföldiek túljelentkezése a hazai orvoskarokra, ám a szûk oktatási kapacitások miatt 2100-nál több fiatalt nem tudnak felvenni – írja a Világgazdaság.
Több fizetõs külföldi hallgatóhoz az orvosegyetemek oktatói kapacitásainak és versenyképességének növelésére, az oktatási, a kollégiumi, a szabadidõsport-infrastruktúra javítására, egyéb fejlesztésekre lenne szükség. Pedig minden öt külföldi hallgató egy munkahelyet tart fenn, és jelenleg 24 milliárd forinttal növeli a GDP-t. A lapnak Ivády Vilmos, a Semmelweis Egyetem gazdasági, mûszaki fõigazgatója a felsõoktatást Magyarország jelentõs exportágazatának nevezte. Ismertette: a jelenlegi 6.200-as külföldi hallgatói létszám 12 milliárd forint tandíj bevétellel és ugyanekkora magyarországi költésbõl származó bevétellel növeli évente a GDP-t anélkül, hogy az állam ezt a tevékenységet támogatná. Ezért is javasolják, hogy az állam vállaljon szerepet az oktatás exportképességének növelésében.
Mit ér havi 100 ezer forint?
Ma még jelentkezhetnek a szakorvosjelöltek arra az ösztöndíjprogramra, amelyben a képzésüket kezdõ fiatalok öt évig havi nettó százezer forintos támogatást kapnak, ha vállalják, hogy legalább tíz évig a magyar állami egészségügyben dolgoznak, és nem fogadnak el hálapénzt.
Miután a Nemzeti Erõforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága által júliusban meghirdetett pályázatban kiírt hivatalos határidõ augusztus 20. volt, ezt meghosszabbították, és így hétfõn még lehet jelentkezni a programra.
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke az MTI-nek elmondta: a rezidensek szkeptikusak az ösztöndíjjal kapcsolatban, szövetségüknél nagyjából tízen érdeklõdtek, illetve kértek tanácsot. Bár a szervezet álláspontja, hogy ez a program nem megfelelõ megoldás, mindenkinek tárgyilagosan igyekeztek elmondani az elõnyeit, hátrányait. Elõny, hogy a résztvevõknek a szakvizsgáig jelentõs anyagi segítséget ad.
Hátrány, hogy nem tudni, öt év múlva mennyit keresnek az egészségügyi dolgozók, “semmi sem garantálja, hogy meg fognak tudni élni” – tette hozzá Papp Magor.
A rezidensszövetség elnöke szerint az egészségügyi tárca ösztöndíjprogramja azokat a frissen végzett orvosokat tudja csak megszólítani, akik hosszú ideig nem terveznek külföldi munkavállalást. Ez a szövetség legutóbbi, államvizsgázókkal készített felmérése szerint a végzettek 26 százaléka.
A többséget, a 74 százalékot nem tudja itthon maradásra bírni, mert nem valósul meg az az alapfeltétel, hogy megélhetésük hosszú távon biztosított legyen. Papp Magor kiemelte: értékelik, hogy az egészségügyi államtitkárság próbál megoldást találni a helyzetükre. Különösen, hogy ezt az elmúlt évekkel ellentétben nem rájuk erõltetett szabályokkal, hanem felkínált lehetõség formájában teszik – mondta Papp Magor, de a véleménye továbbra is az, hogy ez az ösztöndíjprogram nem oldja meg a rezidensek helyzetét.
A pályázati kiírás szerint a Markusovszky Lajos-ösztöndíj révén hatszáz szakorvos, a Than Károly-ösztöndíj révén pedig mintegy húsz szakgyógyszerész pályázhat a fizetésén felüli havi nettó százezer forintos támogatásra, amelyet november elsejétõl öt éven keresztül folyósítanak.
Az ösztöndíjak odaítélésérõl szeptember közepéig döntenek. A juttatást elsõ alkalommal november 1. és 2012. január 31. között utalják át.