Belföld

Nyomoznak Hellerék ellen

Filozófusok után nyomoz a rendőrség, miután az elszámoltatási kormánybiztos feljelentést tett hűtlen kezelés miatt. A Magyar Nemzet szerint hat pályamunkával összesen félmilliárd forinthoz jutott hozzá a Gyurcsány-kormány idején a Radnóti Sándor, Heller Ágnes, Vajda Mihály, Gábor György és Geréby György alkotta filozófusi kör.

Horváth Katalin Fanni, a BRFK szóvivője szerint már tavaly ősszel eljárást indítottak az ügyben, de vizsgálják az azóta érkezett feljelentés tartalmát. További információkkal erről nem szolgál a rendőrség, azonban Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos egy hete megerősítette, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) egy tanulmány elkészítésére három év alatt 70,5 millió forint, vissza nem térítendő támogatást nyújtott a filozófiai kutatóintézetnek.

A Magyar Nemzet szerint, Magyar Bálint volt oktatási miniszter által létrehozott és felügyelt NKTH pályázatain 2004-ben és 2005-ben olyan, filozófusok által beadott pályázatok nyertek, amelyeket tartalmi okok miatt vissza kellett volna utasítani. Kitért arra: a 2005-ös Jedlik Ányos-program keretében egy Heller Ágnes vezette konzorcium 53,9 millió forintot nyert el; a pályázat bírálóbizottságának és a nyertes alapítványnak is tagja volt Bacsó Béla.

Néhány érintett filozófust sikerült elérnie a lapnak, ők abszurdnak, felháborítónak nevezték az őket ért vádakat. Pálinkás József az MTA elnöke úgy nyilatkozott: káosz uralkodott az MTA Filozófiai Intézetében, amikor átvette az MTA irányítását. Elmondta, hogy a 2010 tavaszán lezárt ellenőrzés jelentése foglalkozik azzal a kutatási projekttel is, amellyel kapcsolatban az elszámoltatási kormánybiztos feljelentést tett. Azt is elmondta, hogy a dokumentum megállapította az összeférhetetlenséget annak kapcsán, hogy Borbély Gábor akkori intézetigazgató saját cégének, illetve munkatársai gazdasági társaságainak adott megbízásokat az elnyert pályázati keret terhére.

Boros János, a Filozófiai Kutatóintézet jelenlegi igazgatója azt mondta: a Budai Gyula által tett feljelentés alapjául szolgáló információk megfelelnek a valóságnak. Leszögezte, hogy a sajtóban visszhangot kapott, 70 millió forintos pályázat körüli jogi anomáliákat a múlt év első felében ő maga kezdte el feltárni az MTA elnöke által elrendelt belső ellenőrzési vizsgálat egyes megállapításai alapján. Feljelentést pedig azért nem ő nyújtott be, mert megtudta, hogy 2010 nyarán ezt egy magánszemély már megtette.

Heller Ágnes a Magyar Narancsban pedig arra hívta fel a figyelmet: a Magyar Nemzet a cikke címében – “Félmilliárdot kutattak el Hellerék” – az ő nevével jelölte az állítólagos “hálózat” ténykedését. Leszögezte: “A pályázatok vezetői között vannak barátaim és vannak, akiket egyáltalán nem ismerek, vagy legfeljebb csak távolról.” A pályázatok elbírálása kapcsán azt mondta: nem a jelentkezők dolga eldönteni, hogy a témájuk egybevág-e a kiírással, hanem azoknak, akik erről határoznak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik