Szent István-díjat vett át Makovecz Imre Kossuth-díjas építész Hende Csaba honvédelmi minisztertõl szombaton, az esztergomi Vármúzeum Korona-termében. A Szent István-díjat jelképezõ szobor Melocco Miklós alkotása, Szent Istvánt ábrázolja, amint a keresztet mindkét kezével magasba emeli nemzete elõtt. A díjazottakat minden évben közvélemény-kutatás és internetes szavazás után választja ki az alapítvány kuratóriuma, amelynek elnöke Jankovics Marcell.
A Szent István-díj Alapítványt Bihari Antal, a Körzeti Televízió Esztergom vezetõje 2001-ben hozta létre az összmagyarság kulturális életének segítésére, kulturális örökségünk védelmére. A díjjal elsõként Orbán Viktor miniszterelnököt tüntették ki, de birtokosai között van Duray Miklós, Nemeskürty István, a Püski házaspár, Tõkés László és Wittner Mária.
Ahogy korábbi cikkeinkben már írtuk: az már áprilisban eldõlt, hogy a Magyar Tudományos Akadémia társszervezeteként az írókat, mûvészeket közel húsz éve képviselõ Széchenyi Irodalmi és Mûvészeti Akadémia (SZIMA) eddigi civil „ellenszervezete”, a Makovecz Imre vezette, határozottan jobbos Magyar Mûvészeti Akadémia bekerül az új alkotmányba.
Az elõd, az egykori MTA-elnök, Kosáry Domokos által életre hívott, amúgy úgymond jobbos, balos és liberális alkotókat tömörítõ Széchenyi Irodalmi és Mûvészeti Akadémia (SZIMA) ezzel eljelentéktelenedett, helyét a Magyar Mûvészeti Akadémia vette át.
A döntést tiltakozások követték. Az ellenzõk fölvetették, hogy a SZIMA közmegelégedésre végezte munkáját, és azt is szóvá tették, hogy az amúgy az organikus építészet apostolaként ismertté vált Makovecz Imre Orbán Viktor baráti köréhez tartozik, sõt egy interjújában kormányzónak javasolta a miniszterelnököt.