Belföld

Újabb 5 embert hallgattak ki vörösiszap-ügyben

Újabb öt embert hallgattak ki a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófával összefüggésben.

Az öt gyanúsítottat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó közveszélyokozás bûntett megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki.

A rendõrség közleménye szerint valamennyien a Mal Zrt. jelenlegi és egykori munkavállalói, mindannyian szabadlábon védekezhetnek.

Az ügyben még kedden M. Gábort, Cs. Lászlót, P. Sándort és B. Antalt “különösen nagy vagyoni hátrányt okozó közveszélyokozás bûntette, gondatlanságból elkövetett, csak beavatkozással helyreállítható környezetkárosítás vétsége, gondatlanságból elkövetett természetkárosítás vétsége és halált elõidézõ gondatlan közveszélyokozás vétsége megalapozott gyanúja miatt” hallgatták ki. Szerdán V. Ferencet különösen nagy vagyoni hátrányt okozó közveszélyokozás bûntette megalapozott gyanúja miatt hallgatta ki gyanúsítottként a nyomozóhatóság.

A közlemény szerint R. Martin és K. Árpád panasszal élt a gyanúsítás ellen, ennek elbírálása folyamatban van.

Korábban négy embert gyanúsítottak meg: Bakonyi Zoltánt, a Mal vezérigazgatóját õrizetbe vették, majd két nappal késõbb a Veszprémi Városi Bíróság elrendelte szabadlábra helyezését. A megyei bíróság halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében megállapította az alapos gyanút Bakonyi Zoltánnal szemben, zár alá vette a cégvezetõ ingatlanvagyonát és a cégben lévõ üzletrészét.

A rendõrség gyanúsítottként hallgatta ki a Mal Zrt. mûszaki igazgatóját, Deák Józsefet, majd néhány nap múlva F. Józsefnét is, a timföldgyár környezetvédelmi és laborfelelõsét. A mûszaki igazgatót, illetve a környezetvédelmi és laborfelelõst gondatlan közveszélyokozással és környezetkárosítással gyanúsítják.

A negyedik gyanúsított a vörösiszap-katasztrófa idején diszpécseri szolgálatot teljesítõ Sz. Tibor volt, aki az NNI álláspontja szerint október 4-én munkája során elmulasztotta, hogy az intézkedési tervekben elõírtaknak megfelelõen értesítse a hatóságokat a gátszakadásról, ezért halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel gyanúsítják.

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából kiömlõ vörösiszap három települést öntött el, Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember vesztette életét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik