Belföld

Giró-Szász András: Orbán nem Gyurcsány

Pár hete még politológus kerekasztal-beszélgetésünk egyik vendége volt, most meg, tessék, egyszeriben kormányszóvivõ lett belõle. A mostani találkozás elõtt nem tudtuk eldönteni: gratuláljunk neki vagy inkább részvétünket fejezzük ki amiatt, hogy a nagypolitikára cserélte az elemzõi munkát. E kérdésben az interjút követõen is tamáskodunk.

Keményen indul ez a kormányszóvivõség. Alig lépett hivatalba, már leteremtette önt Orbán Viktor az egy- vagy akárhány kulcsos adó körüli kommunikációs turbulenciák miatt.

A híresztelés egyáltalán nem állja meg a helyét. Nem foglalkozom komolytalan és hiteltelen forrásokból származó információkkal. Nagyon remélem, hogy a jövõben egyetlen médium sem „dõl be” névtelen, megalapozatlan beszámolóknak, továbbá bízom abban, hogy az adott témában érintett személyeket megkérdezik az újságírók.

Ön nemcsak kormányszóvivõ lett Nagy Anna helyett, hanem kapott maga alá egy egész kommunikációs csapatot is. Csak Nagy Anna bukott vagy az õ fõnöke, Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelõs államtitkár is?

Senki és semmi nem bukott meg, azt viszont remélem, hogy a rendszer hatékonyabbá válhat a jövõben.

A történteket mégiscsak nyilván bukásként, de legalábbis kudarcként éli meg Nagy Anna. És Kovács is. Sõt, gyanítom, a fölöttük álló miniszter, Navracsics Tibor is.

Szerintem mindenki megértette, hogy ez nem személyes, hanem kormányzati ügy, ha úgy tetszik, közérdek.

Van sértõdés akár Nagy Anna, akár Kovács, akár Navracsics részérõl? Én biztos kiakadnék a helyükben.

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Nincs sértõdés, legalábbis egyikükön sem éreztem ilyet. Remélem, a továbbiakban is gördülékeny lesz az együttmûködés.

Ezt már olyan kormányszóvivõsen mondta. Alakul.

Igyekszem, és komolyan gondoltam, amit az elõbb mondtam.

Nagy párt a Fidesz. Ön mindig tudja, mikor kihez kell lojálisnak lennie?

A kormányszóvivõ nem egyes politikai csoportokhoz kapcsolódik, hanem magához a kormányhoz.

Ön sok embernek köszönhet sokat. Stumpf István indította el a politikai pályán, tanácsot adhatott Lázár Jánosnak és még jó néhány fideszes vezetõnek, kormányszóvivõnek pedig állítólag a miniszterelnök bizalmasa, Habony Árpád ajánlotta. Kihez is lesz lojális?

Nagy, Kovács, Navracsics
Senki és semmi nem bukott meg.

A miniszterelnök úr kért fel kormányszóvivõnek, és a jogszabály szerint is õ az egyetlen fõnököm.

Ha korábbi mentorai megkérik, ugyan tolja már valamelyik nekik fontos ügyet, mit tesz?

Csak annyit tehetek, hogy tisztelettel végighallgatom õket. Egyetlen célom, hogy jól végezzem a munkámat, amit nem azért vállaltam el, hogy akár a közigazgatási rendszerben, akár a politikai hierarchiában, akár a kamarillapolitikában pozíciót foglaljak magamnak. Nem kívánok ellentéteket élezni, ellenségeket szerezni, ha ilyenbe belefutok, igyekszem hátralépni.

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Konfliktuskerülõ?

Ez nem személyiség kérdése. Ha személyeskedõ, öncélú konfliktusba keveredem, az a teljesítményem rovására megy. A nyitókérdéséhez pedig még annyit: a Kovács Zoltán államtitkárhoz tartozó kormányzati kommunikáció továbbra is Navracsics Tibor tárcájánál marad, egyedül a szóvivõi jogkörök és a szóvivõ mögötti stáb került át a miniszterelnökségre, azon belül is hozzám. Hivatalba lépésemmel szûkül a kormányszóvivõi témák spektruma. Én csak azokra az ügyekre reagálok majd, amelyek túlestek az államtitkári egyeztetéseken. A kiszivárogtatásokkal, a politikai csatározásokkal, a kacsákkal nem foglalkozom, mert az rontaná a kormányzati döntéshozatal mögötti logika világossá tételét. A múltban gyakran okozott ez problémát. Én nem kívánok belesétálni ebbe a hitelességet aláásó csapdába.

Interjúztuk pár hete Kovács Zoltánt, mindenre válaszolt, de igazából semmire sem adott választ. Ön is ilyen lesz?

Kovács Zoltán jól látta el a feladatát, hiszen õ csak a hivatalos álláspontot vezethette elõ. Én nemcsak közlöm a döntéseket, hanem igyekszem magyarázni is azokat, összefüggésbe, akár nemzetközi kontextusba helyezni a tényeket. Erre kaptam felkérést és felhatalmazást a miniszterelnöktõl.

Itt volt nekünk egy aranyos asszony, Nagy Anna, szerény közéleti ismeretekkel, most meg színre lép egy a politikacsinálásban húsz éve forgó, õszülõ szakállú férfi. Komoly baj kell ekkora váltáshoz.

Nem értek egyet a Nagy Annáról mondottakkal, ugyanakkor az kétségtelen, hogy hatalmasat fordult a világ. Olyan idõket élünk, melyben fontos, hogy a döntések mögötti tartalom is eljusson az emberekhez. Amerikától Európáig sorra szakítanak a kormányok a 2008 elõtt lehetetlennek vélt akár közgazdasági, akár közigazgatási, államfelfogási, társadalompolitikai dogmákkal. Ez új feladatokat ró a kommunikációra is.

Fordítom: Nagy Anna szépen olvasott papírból, gyönyörûen artikulált, de nem értette a politikát.

Nagy Anna tökéletesen megfelelt a korábbi szerepkörnek. Én meg a mostaninak igyekszem megfelelni.

Lázár János frakcióvezetõ jó ideje mondogatja: nagy baj, hogy „nem magyarázzuk meg az embereknek a döntéseinket”. És azt is hallani, hogy feszültség van Lázár és Navracsics között. Most Lázár nyert egy csörtét?

Errõl a frakcióvezetõt és a minisztert kell kérdezni. Kormányszóvivõként nem dolgom minõsíteni kettejük viszonyát.

Ha még politikai elemzõként dolgozna, szívesen minõsítené a helyzetet?

Pár napja már nem elemzõként mûködöm. Így most arra sem válaszolhatok, hogy elemzõként szívesen minõsíteném-e a helyzetet.

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Profi. Attól tartok, most egy darabig nem hívjuk politológus kerekasztal-beszélgetésre. Pedig pár hónapja jót vitatkozott az FN-en Török Gáborral. Régi barátja azt rótta föl önnek, hogy korábban értékalapon polemizáltak, ám ön egy ideje más mércével méri Orbánt, mint az elõdeit.

Ha jól emlékszem, Gábor párhuzamot vont Gyurcsány és Orbán között – szerintem tévesen. Nem lehet egy lapon említeni ezt a két politikust.

A kerekasztal idején tudta, hogy hamarosan ez a felkérés várja?

Nem. Nyári szabadságomról visszatérve hívott a miniszterelnök. Megjegyzem, azon a kerekasztal-beszélgetésen megfogalmaztam kritikákat is az Orbán-kormánnyal kapcsolatban.

Miket is?

Kérem, olvasson utána. Egy állandóan Fidesz-közeliséggel vádolt cégcsoport, a Századvég élérõl lettem kormányszóvivõ, onnan írtam az elemzéseimet is, sosem tagadva le az értékrendemet. De ne feledjük: stabil világkép nélkül korrekt politikai elemzés sem készíthetõ. Más kérdés persze, hogy elemzõként minden körülmények között törekedni kell az objektivitásra.

Sikerült?

Úgy hiszem, igen.

Jó lesz önnek ez a kormányszóvivõség?

Szerettem cégcsoportot vezetni, ráadásul felettébb családcentrikus vagyok, és ez az új munka rengeteg idõt követel. Szerencsésnek mondhatom magam, mert a feleségem támogatja a döntésemet.

Jó lesz?

Remélem.

Majdhogynem politikus lett önbõl.

Kormányszóvivõ lettem, de nem pártpolitikus. Habitusomat tekintve pedig végképp nem lettem az.

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Mivel kiemelt közszereplõ, immár kötelezõ lõni önre. Ráadásul egyszer már – az UD Zrt.-ügyben – megégette magát, úgy hírlik, lelkileg azt nehezen viselte.

Már utaltam rá, hogy kormányszóvivõi és nem kamarillapolitikusi feladatkörre szerzõdtem. Azon vagyok, hogy ebbõl a szerepbõl senki és semmi ne billentsen ki.

Tényleg nem értem, minek vállalta ezt a munkát. Elemzõként azt csinálta, amit szeretett, cégvezérként hatalma és pénze volt, plusz belelátott a nagypolitikába. Miért áll ki a kartácstûzbe?

Mert fontos számomra a társadalmi felelõsségvállalás. Meggyõzõdésem, hogy az ország vagy most átállítja a váltót a kivezetõ út felé, vagy végképp lemaradunk a világtól. Ha már egyszer lehetõséget kaptam, hogy részese legyek ennek a folyamatnak, nem szeretném, ha a gyerekeim húsz év múlva szemrehányást tennének nekem, miért hagytam ki a kormányszóvivõi munkát.

Ez a patetikusság legföljebb akkor indokolt, ha van legalább némi befolyása a döntésekre. Van?

Azért vagyok ott a kormányüléseken, hogy értsem és megértessem a folyamatokat.

Megszólalhat?

Persze.

Ellentmondhat?

Elmondhatom a véleményemet, bármilyen irányú legyen is az.

Kormányülésen akár elemzõként is mûködhet?

Elemzõként nem. De ettõl még szólaltam már meg.

Van rá igény?

Úgy tûnik.


Mi történik egy kormányülésen. Orbán lediktálja a leckét, vagy zajlik olykor érdemi vita is?

Az elsõ két kormányülésem mindegyike meghaladta a tízórás hosszt – ugye már ebbõl is nyilvánvaló, hogy érdemi megbeszélés zajlott. Nem eleve eldöntött ügyek kivitelezésérõl folyik a szó ezen a fórumon.

Azon a kormányülésen, ahol arról döntöttek, át lehessen-e váltani a devizahiteleket, érdemi vita volt?

A kormány minden ügyet alaposan áttárgyal, s azután hozza meg a döntését. Ebben az esetben is így történt.

Egy ilyen szigorúan gazdasági ügyhöz ért a mindenféle miniszter?

Komoly elõélettel rendelkezõ, felelõs döntéshozókról beszélünk, akiknek kialakult és alapos véleményük van a magyar társadalmat érintõ kérdésekrõl.

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Értsen hozzá Matolcsy, hívják oda az öt legokosabb magyar közgazdászt, õket kérdezze Orbán, ne Réthelyit meg Hoffmann Rózsát. Nem?

Természetesen minden tárca képviselõje szakmailag viszonyul a költségvetés általuk felügyelt területeire vonatkozó elképzeléseihez, s ez így van rendjén.

Ön azt úgy nagyjából sejti, mi a következõ lépés, mondjuk a devizahitelesek ügyében? Egyáltalán: Orbán Viktoron kívül tudja bárki, mi a következõ lépés? Vagy legalább Orbán Viktor tudja, mi a következõ lépés?

Ez egy politikai elemzõnek felteendõ kérdés, de azért higgye el, a miniszterelnök egyeztetni szokott a kormány tagjaival, amely után, ha sikerül közös álláspontot kialakítani, a kormány döntést hoz.

Akkor csak a kérdés elejét nézzük: ön tudja, legközelebb mi fog történni a devizahitelesek ügyében?

Ahogy bármely kormánytag, illetve a kormányülésre meghívott, úgy én is megkapom az összes elõterjesztést, és ott ülök az kormányüléseken.

Lökõ
Több emberrel találkoztam a közelmúltban, aki azt mondta, õ hívta fel rám Orbán Viktor figyelmét.

Úgy tudni, Orbán maga dönt még miniszteriális kérdésekben is.

A magyar rendszer – német mintára – kancellári típusú: a miniszterelnöknek van kormánya és nem fordítva. A kormányfõ a hatalomra kerülése idején felvázolta a politikai és a kormányzati stratégiai célokat. Most az dolga, hogy kormányát ezen az íven tartsa. A szaktárcák vezetõinek pedig az, hogy menedzseljék a szakpolitikai kérdéseket. A szakpolitikai megoldások a kormány elõtt vitatódnak, meg, ahol a miniszterelnök igazából az iránymutatásra, a nagy célokhoz való igazodásra ügyel.

Mirõl szól az az ív?

A nemzetpolitikai és a stratégiapolitikai gondolkodás erõsítésérõl.

Említettük, hogy Orbán tanácsadója, Habony Árpád találta ki önt erre a posztra. Jól tudjuk?

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Fotó: Neményi Márton / fn.hu

Habony Árpádot 2002 óta ismerem, jó munkakapcsolatban vagyunk, de nekem nem említette, hogy õ ajánlott volna be, és a miniszterelnök úrtól sem hallottam ilyen tartalmú állítást… Több emberrel találkoztam a közelmúltban, aki azt mondta, õ hívta fel rám Orbán Viktor figyelmét.

A kormányszóvivõségbõl van visszaút az elemzõi létbe?

A cégvezetésbe visszamehetek, elláthatok menedzsmenti vagy akár politikai tanácsadói feladatokat is. A politikai elemzõi pályára viszont nem ilyen biztos a visszaút. Nem a képességek miatt, hanem talán a hitelesség vész oda ebbõl a szempontból.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik