Hiánypótló tudományos munka eredményéről számolt be nemrégiben a Daily Mail: a kínai Shantou Egyetem orvosi karának kutatói arra keresték a választ, hogy milyen összefüggés van a depresszió kialakulása és a szexuális együttlétek száma között, és hogy ebből okulva milyen gyakran kell szexelnie egy embernek ahhoz, hogy megelőzze a mentális betegség kialakulását.
A kutatók összesen 14 741, 20 és 59 év közötti amerikai lakost vontak be a vizsgálatba. Mindegyiküknek ki kellett töltenie egy kérdőívet a szexuális életükre vonatkozóan, illetve a PHQ-9 (Patient Health Questionnaire-9) néven ismert tesztet, amit szakemberek gyakran használnak a depresszió detektálására.
Az eredmények szerint a résztvevők nagyjából 7,5 százaléka szenvedett közepes vagy súlyos depresszióban, de akik havonta többször éltek nemi életet, azoknál jelentősen kisebb eséllyel jelentkeztek a tünetek. A 20 és 30 év közötti fiatal felnőttek körében kimondottan hangsúlyos volt ez a tendencia.
A kutatás eredményeinek fő tanulsága a cikk szerint az, hogy ha valaki legalább heti szinten él nemi életet, annál a személynél már jelentősen, 24 százalékkal csökken a depresszió kialakulásának esélye. Figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy „szexmaratonra nincs szükség”, a felmérés azt ugyanis nem igazolta, hogy az ennél nagyobb rendszeresség még inkább visszavetné a depresszió esélyét. Ennek némileg ellentmond ugyanakkor, hogy az eredmények szerint, ha valaki a lehető legjobban be akarja biztosítani magát akkor évente 103 alkalommal kell ágyba bújnia, ami átlagosan heti két együttlétet jelent.
A kutatók úgy vélik, hogy a pozitív hatás hátterében az állhat, hogy a szex hatására endorfin és a dopamin szabadul fel a szervezetben, amely hormonok közismerten stresszoldó hatásúak. A projektet vezető egyik egyetemi professzor, Mutong Chen azt is egyértelműsítette, hogy az eredmények alakulását nem befolyásolta az alanyok szexuális orientációja.