Április 1. a vulkánok napja volt: a hawaii Kilauea vulkáni területen, a Halema’uma’u kráterben ismét lávaszökőkút csapott a magasba, eközben Izlandon pedig egy rövid ideig tartó, de nem kis veszélyt jelentő kitörés történt. A magma itt Grindavík városa mellett tört a felszínre, az épületek közelében felcsapó láváról alábbi galériánkban fotók is láthatók.





Hawaiin a vulkáni aktivitás 12 órán át tartó, lávafröccskölő bemelegítéssel kezdődött, ám később az északi kráterből lávaszökőkút kezdett a magasba emelkedni – közölte Dr. Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus professzor, az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézetének vezetője a 24.hu-val.
Mindeközben napi 50 ezer tonna kén-dioxid került a levegőbe, ami erőteljes vulkáni szmogot, azaz vogot alakított ki a környéken. Az utakon ismét hatalmas torlódások jelentkeztek, hiszen a különleges kitörést mindenki látni akarta. A lávaszökőkút a szokásosnál tovább tartott, közel 24 órán keresztül folyamatosan zajlott.Az izlandi kitörést a reggeli órákban egy földrengésraj előzte meg, amely miatt kitelepítették Grindavík lakosságát és evakuálták a közeli turisztikai látványosságot, a Kék Lagúna geotermikus gyógyfürdőt is. Az árok nem sokkal később a több mint 1 kilométer hosszúságúra nőtt, a településtől csupán 400 méterre is fröccsentek fel lávafoszlányok. A föld alatti melegvízcsövek eltörtek és nagy veszély volt arra, hogy a láva vagy magma keveredése a vízzel robbanásos kitörést okoz, akár a településen belül is. Szerencsére ez nem történt meg, a vulkáni működésnek délutánra vége lett.
A Reykjanes-félszigeten már negyedik éve tartanak a vulkánkitörések, és a szakértők szerint akár évtizedeken keresztül folytatódhatnak.