Gazdaság

Szigorításokat sürget az akkumulátorgyártásban a Civil EU Elnökség

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
A magyar kormánynak és az EU-nak is van szerintük bőven teendője, hogy világosak legyenek a szabályok, és minden szempontból biztonságos legyen az új iparág.

A Civil EU Elnökség keretein belül megtartott „Az EU és Magyarország Akkumulátor Stratégiájának Lehetőségei és Veszélyei” című konferenciáján zárónyilatkozatot fogadtak el az akkumulátorgyártással kapcsolatban, amely két részből áll. A civilek külön az EU és a magyar kormány felé is megfogalmazták elvárásaikat, követeléseiket.

Mi az a Civil EU Elnökség?

A Civil EU Elnökséget a 2024-es magyar EU elnökséggel párhuzamosan indították, hogy felerősítsék a civil társadalom hangját azokban a társadalmi ügyekben, amelyek nem kapnak kellő hangsúlyt, vagy meg sem jelennek a 2024-es magyar EU elnökség céljai között. A Civil EU Elnökség a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége és a Civilizáció Koalíció közös programsorozata a civil társadalom hangjának felerősítésére.

A Civil Akkumulátoripari Konferencia célja pedig az volt, hogy mérlegelje a magyar kormányzat masszív akkuipari fejlesztésének indokoltságát az uniós szabályozási háttér és a meghívott szakértő előadók kutatásai alapján, környezetvédelmi, természetvédelmi, közegészségügyi, társadalmi és gazdasági szempontok figyelembevételével.

Az EU-tól azt kérik, hogy:

  • Az elektromobilitáshoz kapcsolódó iparágak – ideértve az akkumulátor-iparági teljes termékláncot – tartozzanak az ipari kibocsátásokról szóló 2010/75/EU irányelv hatálya alá és szülessen minél hamarabb az összes területre kötelező érvényű legjobb elérhető technológia.
  • Támogatják, hogy az akkumulátorhulladékok, így a lítium alapú akkumulátorok is, veszélyes hulladéknak legyenek minősítve, mert a civil szereplők szerint nem elfogadható az a jelenlegi – például magyar – gyakorlat, amely a számos veszélyes komponenst tartalmazó gyártás során képződő lítium akkumulátorhulladékot nem tekinti veszélyes hulladéknak.
  • Az elektrolit vegyi összetételét, adalékanyagait ne lehessen ipari titoknak minősíteni, mert potenciálisan mérgező, gyúlékony és esetleges szennyezését jelenleg nem lehet monitorozni.
  • Szigorú EU-s előírásokat dolgozzanak ki az akkumulátorgyártás során használt anyagokra, különös tekintettel az NMP-re, mind a levegőbe történő, mind a szennyvízkibocsátás esetére. Állapítsanak meg környezetminőségi előírásokat (EQS-t) felszíni vizekre és határértéket felszín alatti vizekre a legrelevánsabb, veszélyes anyagokra.
  • Legyen közös EU-s jogértelmezés azzal kapcsolatban, hogy hol kell az elektromibilitáshoz kapcsolódó akkumulátorhulladékot kezelni, azaz, hogy hol keletkezik az újrahasznosítási kötelezettség a gépjárművek akkumulátorával kapcsolatban, a gyártás vagy a forgalmazás országában. Az akkumulátor-újrahasznosítás egyes lépéseinek kötelezettsége is legyen világosan meghatározva.

A magyar kormánytól is számos intézkedést várnak:

  • A magyar kormány hozza nyilvánosságra a további akkumulátor-iparosítási terveit, ideértve a hulladékfeldolgozó és -újrahasznosító cégek tervezett telephelyeit.
  • Kérik a beruházások előtt a tájékoztatást és a folyamatos egyeztetést az érintett települések vezetésével és lakosságával.
  • A vegyi anyagokat használó akkumulátorgyártó üzemek engedélyeztetési folyamatába legyen kötelező vegyipari szakember bevonása.
  • A korábban szélerőművek elhelyezésre megállapított szabályzáshoz hasonlóan lakott területek 12 km-es, illetve természetvédelmi területek (mind országos jelentőségű mind Natura 2000) és az országos ökológiai hálózat 2 km-es körzetében ne lehessen zavaró hatású, tűz- és robbanásveszélyes, és/vagy súlyosan mérgező anyagokat használó gyárakat, üzemeket létesíteni.
  • Kártalanítást kérnek a már üzemelő gyárak 1 km-es körzetében élő lakosoknak a létesítmények által okozott zavarokért, életminőségük romlásáért és az ingatlanok értékvesztéséért.
  • Minden akkumulátor iparági gyár közelében legyen nyilvánosan elérhető külső levegő, talaj, fény, zaj és vízmonitoring rendszer, aminek költségeit a beruházók fizessék.
  • Követelik, hogy a felszín alatti víztestekből ipari célra ne lehessen vizet kiemelni előzetes vízmérleg felállítása nélkül, valamint követelik a vízbázisok folyamatos monitorozását is.
  • Szabálytalan működés esetén a büntetés az akkumulátorgyárak árbevételének százalékában legyen kiszabva, a hatóságok személyi állományát töltsék fel és az ellenőrzés legyen gyakori és hatékony.
  • A gyárak titoktartási kötelezettséget csak a technológia részleteire vonatkozóan írathassanak alá a munkavállalókkal. Minden az egészségüket, a biztonságukat és a környezet védelmét érintő információt a munkáltató nyilvánosan kötelező jelleggel kommunikáljon, büntetőjogi felelősség terhe mellett. Legyen kötelező az elméleti és gyakorlati munkavédelmi és iparbiztonsági oktatás. Az oktatók
    minden esetben győződjenek meg arról, hogy a munkavállalók megértették az elhangzott, bemutatott oktatási anyagot.
  • Követelik az akkumulátoripari kibocsátásokra és veszélyes hulladékokra vonatkozó EU-s irányelvek, szabályok azonnali átvételét és szigorú betartatását.

A konferenciáról beszámolót készített az Euronews és a Magyar Hang is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik