Belföld

Április elsejére halasztották Gyárfásék perét, mert nincs olyan ügyvéd, aki elvállalná Portik védelmét

Varga Jennife / 24.hu
Varga Jennife / 24.hu

Április elsejére halasztották Gyárfás Tamás és Portik Tamás jövő keddre kitűzött másodfokú nyilvános ülését a Fenyő-gyilkosság ügyében, mert jelenleg nincs olyan ügyvéd, aki elvállalná Portik védelmét – tudta meg a 24.hu. Értesüléseink szerint három ügyvédet is kirendeltek Portik védelmére, ám mind a hárman a felmentésüket kérték.

Csiha Gábor, a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség szóvivője az üggyel kapcsolatos megkeresésünkre azt mondta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla november helyett jövő év április elsejére tűzte ki a nyilvános ülést az ügyben. Hozzátette, ennek az az oka, hogy jelen idő szerint nincs olyan ügyvéd, aki ellátná Portik Tamás védelmét.

Az elsőfokú ítélet szerint Gyárfásnak elmérgesedett a viszonya Fenyő Jánossal, ezért elhatározta, hogy megöleti. Ennek érdekében megállapodott Portikkal, akinek a felbujtására egy szlovák állampolgárságú férfi Budapesten, 1998. február 11-én lelőtte a gépkocsijában várakozó, milliárdos médiavállalkozót.

A Fővárosi Törvényszék Gyárfást bűnösnek mondta ki bűnsegédként, míg a többszörösen büntetett Portikot felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettében. A bíróság a médiavállalkozót 7 év fegyházra, társát pedig életfogytig tartó fegyházra ítélte, azzal, hogy 20 év elteltével bocsátható feltételes szabadlábra.

Az ügyészség Gyárfás felbujtói minőségének megállapításáért, továbbá mindkét terhelttel szemben súlyosabb büntetésért fellebbezett. Portiknál a feltételes szabadlábra bocsátás későbbi időpontban történő megállapítását kérték.

Gyárfás és védője felmentésért, míg Portik és védője felmentésért, illetve a büntetés enyhítéséért fellebbeztek. Az elsőfokú ítélet után az ügyészség indítványozta Gyárfás letartóztatását, de ezt a táblabíróság nem tartotta indokoltnak és bűnügyi felügyeletbe helyezték a volt úszószövetségi elnököt, azzal, hogy nem hagyhatja el Magyarország területét. A szóvivő lapunknak korábban elmondta, hogy a bűncselekmény, amivel Gyárfást vádolják, 10–20 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő és csak enyhítő záradékkal szabhattak ki rá hét év fegyházbüntetést.

A fellebbviteli főügyészség azt szeretné elérni, hogy az enyhítő záradék mellőzésével, legalább a törvényi minimumot elérő szabadságvesztés-büntetést szabjanak ki a vádlottra. Ez legkevesebb tíz év börtönbüntetést jelentene.

Az első nyilvános ülés jövő hét kedden lett volna a Fővárosi Ítélőtáblán, de mivel jelenleg egyetlen ügyvéd sincs, aki elvállalná Portik védelmét, ezért áprilisra tűzték ki a nyilvános üléseket. Portik már az elsőfokú eljárás alatt is módszeresen húzta az időt azzal, hogy folyamatosan váltogatta az ügyvédeit. Hét ügyvédet is elfogyasztott a peres eljárás során, így aztán nem csoda, hogy már senki sem akar együtt dolgozni vele.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik