Versenyjogi szempontból jogsértőnek minősülhet a gyártó, illetve külföldi előállítás esetén a forgalmazó cégek által fizetendő hulladék-újrahasznosítási díjak összehangolt továbbhárítása a vevőkre – erre hívta fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal a 2023. június 16-án kiadott közleményében. A GVH szerint egyes piaci szereplők félreértelmezhették a figyelemfelhívást, és az elmúlt napokban e téves értelmezésre alapozva zárkóztak el a beszállítókkal az ártárgyalásoktól. Ezért fordultak a GVH-hoz termelői érdekképviseletek és szakmaközi szervezetek.
A GVH hangsúlyosan kéri a kiskereskedelem egyes szereplőit, hogy ne hivatkozzanak tévesen a GVH 2023. június 16-án kiadott sajtóközleményére, és ne félreértelmezések alapján járjanak el.
A GVH hangsúlyozza:
A versenyhatóság a figyelemfelhívásában nem érintette és nem minősítette a piaci szereplők közötti egyedi árképzési, ártárgyalási gyakorlatokat. A terméklánc egyes szereplői az átadási árakat természetesen szabadon alakíthatják az ártárgyalásaik során. VagyisCikkünkben, amely a GVH június 16-i közleménye előtt egy nappal jelent meg arról írtunk, hogy mekkora terhet (100-125 milliárd forintnyi) jelent a gyártóknak az új EPR-díj. Illetve hogy nem fogják tudni beépíteni az eddigi áraikba ezt a megnövekvő költséget, vagyis kénytelenek lesznek átadási áraikban érvényesíteni az EPR miatti költségnövekedést. Szó nem volt azonban a gyártók részéről összehangolt díjáthárításról.