A Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. adásvételét rögzítő szerződés szerint a Láng Kiadó és Holding Rt. kötelezettséget vállalt arra, hogy a részvények öt éven belüli továbbértékesítéséhez az eladó Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. előzetes írásbeli hozzájárulását beszerzi – írja levelében az ellenzéki politikus.
A SanomaWSOY Education 2006. március 14-én közleményben jelentette be, hogy 75 százalék -1 részvény részesedést szerzett a Láng Kiadó és Holding Zrt-ben, Pokorni Zoltán tudomása szerint azonban az ÁPV Rt.-hez a Nemzeti Tankönyvkiadó továbbadása kapcsán nem érkezett megkeresés, a Láng Rt. tehát nem a szerződésnek megfelelően járt el.
A Fidesz alelnöke ezért arra kéri a kormányfőt, hogy korábbi üzleti partnere (a Láng Rt. tulajdonosa Erdős Ákos) érdekeit félretéve tegye meg a szükséges lépéseket a jogszabályokat kijátszó tranzakció semmissé tétele érdekében.
Inflációnál jobban drágultak a tankönyvek
Pokorni Zoltán úgy véli, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációja az eltelt 15 hónap alatt jelentős kárt okozott az adófizetőknek. Az alacsony vételár, a nyereséges vállalat eladása miatti bevételkiesés miatt a veszteség összege meghaladja a kétmilliárd forintot – teszi hozzá az ellenzéki képviselő. Pokorni Zoltán szerint a privatizáció óta a tankönyvkiadó kiadványainak ára az inflációt jelentősen meghaladó mértékben emelkedett, egyes tanulói csoportok tankönyveinek ára akár a korábbi ár négy-ötszörösét is meghaladja az idei esztendőben.
Pokorni Zoltán múlt pénteken már kifogásolta a tranzakciót, akkor az ÁPV Rt. képviselője azt nyilatkozta, hogy nem tudnak a tankönyvkiadó értékesítéséről, csupán a Láng Kiadó és Holding Zrt. tulajdonosi szerkezetében történt változás a napokban.
Batiz válaszlevele
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. beszámolót kért a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációs szerződésének teljesítéséről. Ez alapján megállapítható, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. tulajdonosainak körében változás nem történt, a részvények értékesítésére nem került sor, azokat továbbra is a privatizációs eljárásban nyertes cég birtokolja – írja közleményében a kormányszóvivő.
Batiz szerint a nyílt levelében hivatkozott szerződés előírásai tehát nem sérültek; az abban foglaltak, köztük a garanciális előírások is érvényben vannak.