Belföld

Az emberek közel 90 százaléka nem megy a hétvégi demonstrációkra

Az emberek többsége nem helyesli a Budapestre tervezett utcai választási nagygyűléseket, túlnyomó többségük nem is akar azokon részt venni; ugyanakkor hajlik arra a véleményre, hogy ezek a megmozdulások befolyásolhatják a választások kimenetelét.

A szólás szabadsága című televíziós műsorban ismertetett – a Tárki, a Szonda-Ipsos és a Capital Research által végzett – közvélemény-kutatási adatok alapján 58,6, 46, illetve 54 százaléka nem helyesli a Budapestre tervezett választási demonstrációkat.

Elsöprő többségük – 86,2, 88, illetve 83 százalékuk – nem szándékozik sem április elsején a szocialisták, sem április másodikán a Fidesz nagygyűlésén részt venni. Ugyanakkor többen vannak azok, akik úgy gondolják, hogy a nagygyűlések befolyásolhatják a választások eredményét. A Tárki kérdésére a megkérdezettek azonos, 48,5 százalékos arányban válaszoltak igennel, illetve nemmel, míg a Szonda-Ipsosnak a megkérdezettek 49 százaléka, a Capital Researchnek pedig 48 százalékuk mondta azt, hogy az ilyen utcai rendezvény befolyással lehet a szavazás alakulására, s 41, illetve 38 százalékuk válaszolt nemmel.

A közvélemény-kutatási eredményeket Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője egyebek között úgy kommentálta, hogy az utcai politizálásnak ritkán, de van helye. Fontosnak nevezte, hogy ez az eszköz senkiben ne keltsen szorongást. Deutsch-Für Tamás, a Fidesz kampányának kommunikációs vezetője szerint “badarság” lenne az embereket “letolni” azért, mert az utcán politizálnak. Szerinte sokkal jobb lett volna, ha a szocialisták nem hozzák egy nappal előre nagygyűlésüket, hanem mindkét párt ugyanazon a napon hívja utcára híveit Budapesten.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik