„December 5. nem következett volna be, ha működne az a program, hogy minden gyermek legalább egyszer menjen el határon túli gyermekekkel találkozni. Közpénzzel kell támogatni, hogy elmenjenek a diákok Csíkszeredára vagy Kassára” – mondta a Fidesz alelnöke egy hajdúsámsoni lakossági fórumon. A volt oktatási miniszter szerint meg kell erősíteni az általános iskolák nevelő szerepét, értékközvetítő tevékenységét. Pokorni Zoltán szerint az elmúlt években – és mint hangsúlyozta, nemcsak az utóbbi négy évben – meggyengült az iskolák nevelő funkciója.
A fideszes politikus ennek legfőbb okát a pénztelenségben, a gyermekekért folyó versengésben és „a mögöttünk hagyott 40 év álszent moráljában” látja. Kifejtette: nem akarják felújítani a Nemzeti alaptanterv vitáját, de olyan tankönyvekre van szükség a jövőben, amelyek jobban közvetítik ezt a nevelő szerepet. „Az oktatás a felemelkedés eszköze”, ezért meg kell erősíteni a kis falusi óvodákat, iskolákat, s a kollégiumok működtetését pedig 100 százalékban a központi költségvetési normatívából kell fedezni.
“Én rontottam el”
A cigány gyermekek problémájáról szólva azt mondta: anyagi eszközökkel kívánják ösztönözni, hogy a roma gyermekek már 3-4 éves kortól óvodába járjanak. A következő években 20 ezer új óvodai férőhelyet kell építeni – jelentette ki a politikus. A szakképzéssel kapcsolatban elismerte – ahogy fogalmazott -, hogy ő rontotta el a szakképzés folyamatát akkor, amikor egy egyébként vállalható cél érdekében úgy döntöttek minisztersége idején, hogy a nyolc általános iskolai osztályt követően a szakképző intézetekben kétéves közismereteket nyújtó általános képzés következik, és erre épül rá két év szakképzés.
A legtöbben a kétéves általános képzés során „pottyannak ki” a szakképzésből – tette hozzá, és elmondta, a jövőben úgy kell átalakítani a képzést, hogy a nyolc általános után egy év felzárkóztatás következzen, majd három év szakképzés, amelyben a jelenleginél nagyobb támogatást kapnak majd a gyakorlati képzést vállaló cégek.