Ebből a jelentős forrásból a szakma által eddig kidolgozott négy program megvalósítható, azaz átültethető az ellátásba – mutatott rá a miniszter a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely egészségnapi rendezvényén. Elmondása szerint a sürgősségi betegellátási, a csecsemő- és gyermekgyógyászati, valamint a nemzeti rákellenes program után elkészült a szív- és érrendszeri megbetegedések visszaszorításának programja is.
A tárca vezetője újságíróknak nyilatkozva kifejtette: az egészségügy átalakítása 2002 óta tart, s az elmúlt négy évben a bázisköltséghez képest 1300 milliárd forinttal több pénzt fordítottak az ágazat folyó működési költségeinek finanszírozására, s abból 100 milliárdot fejlesztésre költöttek.
Rácz Jenő hangsúlyozta, hogy az egészségügy reformja a Gyurcsány-kormány 100 lépés programjával kezdődött meg, s a szakmai programokkal folytatódik, amelyek a betegségek 80 százalékát érintik.
A miniszter aggasztónak tartotta, hogy a magyar lakosság egészségi állapota lényegesen elmarad az uniós átlagtól, a ma születetteket figyelembe véve, például egy férfinek 7, egy nőnek 5 évvel rövidebb az élettartama, mint Nyugaton, s az 50 évesek esetében még riasztóbb a statisztikai adat.