A telefonon megkérdezett 300 – véletlenszerűen kiválasztott – cégvezető ma sokkal kedvezőbben ítéli meg a kormány gazdaságpolitikáját, mint egy évvel ezelőtt – derül ki a Straketing tanácsadó iroda a Figyelő megbízásából végzett szokásos éves felméréséből. A határozott véleményt nyilvánító vezetők fele szerint nincs különbség a két politikai irányzat gazdaságpolitikája között, viszont a fennmaradók körében ma kétszer annyian vannak azok, akik szerint a kormány gazdaságpolitikája előnyösebb az ország gazdasági helyzete szempontjából, mint azok, akik az ellenzékében bíznak jobban. Ez nagy fordulat ahhoz képest, hogy tavaly még hajszálnyival többen bíztak az ellenzékben. Ráadásul egyetlen olyan vállalkozói csoportot sem lehetetett azonosítani, amelyben a Fidesz gazdaságpolitikáját többen tartották volna az ország számára hasznosnak, mint a kormányét – olvasható a Figyelő csütörtökön utcára kerülő számában.
A menedzserek a legtöbb mutatószám alakulásában egy MSZP vezette kormánytól várnának jobb eredményt, különös tekintettel a BUX alakulására és a magyarországi külföldi tőkebefektetésekre. Úgy vélik továbbá, hogy a beruházások, a GDP-növekedés, a gazdasági egyensúly, az infláció és az adósságállomány mérséklése szempontjából is egy szocialista vezetésű kormány lenne kedvezőbb. Egyedül a munkanélküliség tekintetében várna a többség jobb eredményt egy Fidesz-kabinettől.
A kormány gazdaságpolitikáját értékelve a megkérdezettek leginkább az áfacsökkentést támogatták, másrészt (vegyes, illetve enyhén pozitív megítéléssel) az adó- és járulékintézkedésekről szóltak. A többi kormánydöntés közül inkább a pozitívumok közé sorolták az autópálya-építéseket, a foglalkoztatáspolitikai döntéseket, a beruházások ösztönzését, az szja, az egészségügyi hozzájárulás (eho) csökkentését. Inkább negatívan említették az energiaárak emelkedését, a költségvetési hiány kezelését, a szociálpolitikai döntéseket, a béremelések mértékét, az áfafizetés rendszerének átalakítását, míg vegyes volt a megítélése az árfolyam-politikai döntéseknek – olvasható a Figyelőben.
(A lap csütörtökön megjelenő számából kiderül: a cégvezetők többsége sokkal jobb eredményt remél vállalatától 206-ban, mint tavaly, és egyre többen tartanák előnyösnek az euró 2010-es bevezetetését.)