Belföld

Személyeskedő főpolgármester-jelöltek vitáztak

Személyeskedésektől sem mentes vitán vett részt kedd este a Budapesten listát állító hat párt listavezetője. A politikusok – akik Molnár Gyula kivételével egyben pártjuk főpolgármester-jelöltjei is – a legtöbb dologban egyetértettek, egyetlen dologról viszont nem beszéltek: a programjukról.

A Magyar Televízió Kedd 21 című műsora adott teret annak, hogy a fővárosi listavezetők – Demszky Gábor az SZDSZ, Molnár Gyula az MSZP, Tarlós István a Fidesz, Katona Kálmán az MDF, Zsinka László a MIÉP, illetve Székely Péter a Munkáspárt képviseletében – ütköztessék programjukat. A hat politikus közül ugyanis egyedül Molnár Gyula nem főpolgármester-jelölt, ennek megfelelően ő teljes mértékben Demszky Gáborral értett egyet.

Perpatvar, nem vita

A vita a végére inkább hangoskodásba csapott át: Zsinka László mindenkinek a szavába vágott, Tarlós és Demszky – régi ismeretségükre tekintettel – kölcsönösen tegező viszonyra váltottak (olyannyira, hogy a jelenlegi városvezető csak Pistának szólította legfőbb riválisát), Székely Péter csendben várt a sorára, hogy véleménye vázolása előtt felszólalásaiban többször kifejtse nemtetszését a vita menetét illetően, Katona Kálmán pedig programpontjai felsorolására használta fel a vitát, így nem is igazán reagált az előtte szólókra, sőt volt, hogy a műsorvezető által feltett kérdésre sem. Programját – részbe az idő szűkösségéből adódóan – senki sem részletezte, annak internetes elérhetőségét viszont mindenki megadta az érdeklődőknek. Tarlós István a biztonság kedvéért ki is nyomtatta, hogy odaadja Demszkynek, akinek – mint a III. kerületi polgármester fogalmazott – eddig nem sikerült megtalálnia.

Vélemények az elmúlt hétről

Baló György műsorvezető első körben az elmúlt hetek eseményeiről kérte ki a politikusok véleményét. Az erőszakot egybehangzóan elutasították. Demszky Gábor szerint a vasárnapi voksolás tétje Budapest békéjének megtartása. Hangsúlyozta: felelősség terheli Orbán Viktort és Wittner Máriát is, akik szónoklataikkal buzdították a tömeget, hogy az utcára vonuljanak. Ezen gondolatmenet mögé sorakozott fel Molnár Gyula is, aki azt kívánta kiemelni, hogy vasárnap nem népszavazás vagy harmadik forduló lesz, hanem a helyi szintről történő szavazás.

Katona Kálmán arra emlékeztetett, hogy már augusztus 20-án is bebizonyosodott a városvezetés felkészületlensége – ezzel egyébként a Munkáspárt listavezetője is egyetértett – illetve kifejtette: nem helyes, hogy a két nagy párt ismét két részre igyekszik szakítani az országot: a béke és a forradalom híveire. A MIÉP listavezetője szerint egyértelmű , hogy provokálták az embereket. Ugyanakkor felszólította Demszky Gábort, hogy a Szabadság teret ne használja fel kampánycélra. Zsinka László szerint egyébként a szovjet emlékművet is régen el kellett volna már távolítani. Tarlós István is az MSZP-t gyanítja a háttérben, mert – mint mondta – arra volt jó ez az egész, hogy a botrány áttematizálja a kampányt.

Ki kit támogat?

Kis vita támadt arról is, hogy valójában ki kit támogat. Demszky Gábor ugyanis viszontválaszában arra kérte a kerületében a MIÉP által is támogatott Tarlós Istvánt, hogy ha kiderül, hogy a Jobbiknak köze volt a vandalizmushoz, mondja fel a szélsőjobboldallal. Zsinka László – a műsorvezető szavába vágta – kihangsúlyozta, hogy a főpolgármester egy nótorius hazudozó, a MIÉP ugyanis sosem támogatta Tarlóst, már csak azért sem, mert ő valójában az MSZP jelöltje. Mint kifejtette, a szocialistáknak két jelöltjük van: a hivatalos, Demszky Gábor, illetve az, aki megválasztása esetén két alpolgármesteri posztot ígért nekik. Molnár Gyula minderre reagálva elmondta, az MSZP-nek egyetlen jelöltje van, és az a jelenlegi főpolgármester. Kiemelte: Tarlós ajánlatát ő maga utasította vissza. Katona Kálmán messziről közelített a témához: kifejtette, hogy a fogyasztóvédelem gyenge lábakon áll az egész országban (42 százalék a súlyos szabálysértések aránya), pedig az eredet nagyon fontos, nem csak az egyes termékeknél, hanem a politikusoknál is. Ezért véleménye szerint tisztázni kell, ki kit támogat.

Közlekedés: hasonló programok

A közlekedés témakörében felvázolt egyes programpontokban lényegi eltérés nincs az egyes jelöltek között a vitában hallottak szerint: míg Demszky a metró fontosságát hangsúlyozta, a többiek kérdőre vonták, hogy miért nem épült eddig – a különböző riválisok megfogalmazása szerint – egyetlen milliméter, centiméter, illetve méter sem belőle. Tarlós és Demszky kicsit összekaptam az M0-s hídon is, a főpolgármester a munkák hátráltatásával vádolta a III. kerület jelenlegi vezetőjét, míg Tarlós építész végzettségére hivatkozva felhívta figyelmét arra, hogy nincs az ügyben döntési jogköre. Szinte valamennyi jelölt kihangsúlyozta a kötöttpályás tömegközlekedés, a zöld területek, illetve a P+R parkolók problémáját. Később Demszky Tarlós szemére vetette, hogy a lakásprivatizációkból származó bevétele felét nem adja oda a fővárosnak. Tarlós erre azzal reagált, hogy azért, mert amíg beadta a közösbe, egy fillért sem kaptak vissza, míg az SZDSZ-es vezetésű IX. kerület 4 milliárddal lett gazdagabb. A műsorvezető kérdésére, hogy igaz-e az, hogy a kerületvezetés színe a döntő a pénz elosztásában Demszky először másról kezdett beszélni, majd határozott nemmel válaszolt. Molnár Gyula – aki egyébként Újbuda vezetője is – a főpolgármester mellé állt, hangsúlyozva: azon kerületek, ahol vannak programok, kapnak a pénzből, a kerület vezetőjétől függetlenül.


Pénteken újra, kettesben?

A vita végén Tarlós péntekre ismét meghívta egy közös vitára Demszkyt, és egy 10 kérdésből álló listát adott át neki. A főpolgármester a felkérésre úgy reagált: nem érti, Tarlós miért érzi magát különbnek a többi társánál, aki ugyanolyan felhatalmazást kapott a választóktól a megmérettetésre, mint ő. Tarlós erre úgy válaszolt: régen rossz, ha ezt nem érti. Baló György mindenesetre felajánlotta a Magyar Televízió stúdióját péntekre, ha mégis sor kerülne egy Tarlós-Demszky vitára.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik