Kampánytémák: rossz utak és közlekedés
Összességében elmondható, hogy a fővárosi peremkerületek esetében a legnagyobb problémát a hatalmas átmenő forgalom és a megoldatlan tömegközlekedés jellemzi. A BKV járatainak nemcsak a korszerűségével és sűrűségével akad probléma ezen kerületekben, hanem teljességgel hiányoznak a kialakított buszsávok is, így órákat araszolnak a járművek nap mint nap a dugókban. Ráadásul az utak minősége is rossz. A belváros tehermentesítését sem sikerült megoldani az autóktól, hiszen a P+R rendszerű parkolók kialakítása várat magára, így ott a parkolási feltételek megteremtése, a különbözően működő parkolási társaságok munkájának, díjszabásának összehangolása hangsúlyos és megoldandó feladatként szerepel a választási ígéretekben.
A FigyelőNet számításai szerint a 23 kerület közül 10-ben várható baloldali győzelem, ebből a nyolcadik és a kilencedik kerületben valószínűleg a szabad demokraták adnak polgármestert. A jobboldal három kerületet tudhat biztosan magáének, tíz teljesen kétséges, kettőbben pedig – a negyedik, illetve a XXIII. kerületben – nem párt által támogatott jelölt is diadamaskodhat.
(Az egyes kerületekben indulók listáját itt tekintheti meg >>)
I. kerület, Vár
1990 óta minden önkormányzati választáson a jobboldal jelöltje került ki győztesen a Várnegyedben. Idén először nem sikerült a közös jelöltállítás, hiszen az MDF-es Vaskor László és a MIÉP jelöltje is egyaránt támadja az 1998 óta a kerület élén álló Nagy Gábor Tamás. Rotyis József, a kormánykoalíció közös jelöltje 16 éve vesz részt az önkormányzat munkájában, aki 2001 óta tagja az MSZP-nek. Bevallása szerint az Orbán-kormány intézkedései ellen, tiltakozásul lépett be a pártba.
II. kerület, Rózsadomb
A kerületet 2002 óta a szocialista Horváth Csaba vezeti, akkor néhány szavazattal sikerült megelőznie Fideszes kihívóját. Azelőtt jobboldali kerületvezetés és most is szoros eredmény várható közte és Láng Zsolt között. A legfőbb problémát a Moszkva tér évtizedek óta húzódó átépítése okozza, de a Millenáris park egy részének beépítéséről is éles vita folyik. A kampányban valamennyi jelölt hangsúlyt helyezett a parkolásra, ami szintén megoldatlan.
III. kerület, Óbuda
1990 óta a néhol független, néhol párttámogatással induló Tarlós Istvánt választották meg a kerület élére. Idén biztosan új vezetője lesz a kerületnek, hisz Tarlós István főpolgármesteri babérokra tör. A három jelölt mindegyike alpolgármester most. Érdekesség, hogy az SZDSZ helyi szervezete nem támogatta az MSZP-s exkémelhárító tiszt Pető Györgyöt, a szocialisták jelöltjét, ám az országos pártvezetés döntése felül írta a kerületi vezetőkét. Válaszul kilépett az SZDSZ-ből az addigi alpolgármester Csire János és most független jelöltként harcba száll a polgármesteri címért. A FIDESZ jelöltje Bús Balázs, akit szinte teljes összefogással támogat a jobboldal, erősen növelve esélyeit, így ő a FIDESZ, az MDF, a MIÉP és a Jobbik közös jelöltje lett.
IV. kerület, Újpest
Derce Tamás 16 éve Újpest polgármestere. Kezdetben SZDSZ, majd a Fidesz és az MDF támogatása segítette hatalomra jutni. Mára a belső pártcsatározások eredményeként pártámogatás nélkül maradt, függetlenként, illetve az általa létrehozott Újpestért Egyesület támogatásával. A Fidesz polgármester jelöltje Wintermantel Zsolt, a fővárosi közgyűlés képviselője lett, míg az MSZP Gergely Zoltánt indítja Dercével szemben.
V. kerület, Belváros-Lipótváros
Sztárpolitikusok sora mérkőzik meg a belvárosért. A kerületet az MSZP-s Steiner Pál vezeti, a képviselőtestületben azonban a párt belső csatorozása miatt egyfős többséget szerzett a jobboldali szövetség Rogán Antal vezetésével. A kerületi terveket jórészt meghiúsította a politikai csatározás, így rengeteg ígéretet tesz mindhárom országos szinten is ismert jelölt. Rogán a parkolási gondok enyhítését, mélygarázsokat ígér, illetve javuló szociális ellátásokat. Steiner a helyi rendőrkapitányság megerősítését és az életminőség javítását tűzte célul, míg Almássy a Váci utca régi rangjának visszaadását tartja a legfontosabb feladatnak.
VI. kerület Terézváros
Helyi szempont vagy nagypolitika?
A választók vasárnapi véleménynyilvánítása fogja pontosan megmutatni, hogy az országos politika mennyire befolyásolja az önkormányzati szintet. Kérdés, hogy a Gyurcsány-csomag miatti elégedetlenség, a miniszterelnök személye körüli botrányok és tüntetések rontják-e a szocialista polgármesterek esélyeit, vagy megőrizhető a jelenlegi kiemelkedően magas arány a fővárosban, ahol is 23 kerületből 19-et koalíciós városvezető irányít. Jól mutatja a párt belső hatalmi viszonyainak alakulását, hogy gyakran az eddigi szocialista polgármester függetlenként méreti meg magát (például a XVI. kerületben), illetve a koalíciós nézeteltéréseket is: van hogy a szocialisták ellenjelöltet indítanak az SZDSZ-es polgármesterrel szemben vagy fordítva. (például a IX. kerületben).
VII. kerület, Erzsébetváros
Hunvald György jelenlegi polgármester a koalíció közös polgármesterjelöltje sikeres szereplésre számíthat a választásokon, mert – pártállástól függetlenül – a kerület érdekeit messzemenőkig szem előtt tartó polgármesternek tartják. Tovább növeli esélyét, hogy a jobboldalnak nem sikerült közös jelöltet állítani, hárman is versenybe szállnak a polgármesteri címért. Hunvald iskola felújításokat és liftprogramot ígér a jelenleg lift nélkül élő társasházi lakóknak, míg Fideszes kihívója, Kecskés Gusztáv a pazarlás megszüntetését tartja legfőbb célnak, amiből gázkompenzációt fizetne a kerültben élőknek, míg a nyugdíjasok étkezési jegyeket kapnának az önkormányzattól.
VIII. kerület, Józsefváros
1994 óta Csécsei Béla vezeti Józsefvárost, és most is nyugodtan vághat neki a választásoknak a koalíció színeiben. Legfőbb érdeme, hogy a szociális juttatások aránya ebben a kerületben a legmagasabb.
IX. kerület, Ferencváros
Gegesi Ferenc 1990 óta áll Ferencváros élén, és Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő kerületévé tette, rengeteg beruházással, tömbrehabilitációval. Bár az MSZP tavasszal visszalépett a javára, most önálló jelöltet állít Kökény Mihály személyében. A jobboldal jelöltje Kandóka László, a Lurdy-Ház jobb kihasználását ígéri, az MDF aspiránsa, Szilasi Gábor Cézár pedig aki a kerület lakóinak szentelne nagyobb figyelmet.
X. kerület, Kőbánya
Budapest egyik legbaloldalibb kerületének számít Kőbánya, ám az eddigi MSZP-s Andó Sándor távozni kényszerült különböző önkormányzati botrányok miatt. Szocialisták jelöltje így Verbai Lajos lett, aki a kerület közbiztonságának javítását tűzte célul. Míg a Fidesz jelöltje, György István mellett itt a Munkáspárt is saját jelöltet indít: Kerezsdi László a bevásároló központok építése helyett a kiskereskedőket és a helyi választókat segítené.
XI. kerület, Újbuda
Budapesti elnökök szállnak ringbe Újbudáért. A jelenlegi szocialista polgármester Molnár Gyulának Kupper András, a Fidesz fővárosi elnöke a legesélyesebb b kihívója. Érdekesség, hogy elindul a posztért Juhos Katalin volt Fideszes polgármester is, ám jelenleg a Zöld Demokraták Szövetségének színeiben, valamint az MDF jelöltje Somogyi István Zoltán. Molnár fejlesztéseket ígér a következő ciklusra Budapest legnagyobb szabadidő és kulturális központját, Kupper pedig szociális és lakhatás támogatást ígér.
XII. kerület, Hegyvidék
A koalíciós pártok külön jelöltek állítanak a kerületben tovább növelve az egyébként is torony magasan esélyes Pokorni Zoltán győzelmi esélyeit. Ungár Klára liberális és Élő Norbert szocialista jelölt sem volt hajlandó ugyanis visszalépni.
XIII. kerület, Angyalföld-Újlipótváros
A XIII. kerületi önkormányzatot 1994 óta a szocialista Tóth József vezeti, eddig töretlen népszerűséggel. Esélyeit tovább növeli, hogy az ellenzék egy ismeretlen jelöltet állít belső pártharcok miatt.
XIV. kerület, Zugló
Zuglót jelenleg a 2002-ben megválasztott Rátonyi Gábor Fideszes polgármester vezeti, aki szerint kerülete a jobboldali vezetés miatt büntetésben volt az utóbbi négy évben, pedig számos probléma megoldhatatlan a fővárosi önkormányzat segítsége nélkül. A koalíciós jelölt, Weinek Leonárd ezzel szemben úgy látja, hogy a jelenlegi polgármester nem tett meg mindent azért, hogy orvosolja a zuglóiak problémáját, többek között azt, hogy a kerület két macskaköves úttal – Thököly és Nagy Lajos – is eséllyel versenyez a főváros legrosszabb útja címért.
XV. kerület, Rákospalota
A szocialista Hajdu László egy 1996-os időközi választás óta irányítja a kerületet. Népszerűségét jelzi, hogy négy éve 64 százalék feletti eredménnyel erősítették meg a választók. Így nem sok esélye van vele szemben az önállóan induló SZDSZ-es jelöltnek, de az ellenzéki aspiránsoknak sem.
XVI. kerület, Cinkota, Rákosszentmihály, Mátyásföld, Sashalom
1998 óta a XVI. kerületet az MSZP-s Szabó Lajos Mátyás irányítja, a szocialisták azonban Vidorné Szabó Györgyire váltottak. Szabó Lajos Mátyás azonban létrehozott egy civil szervezetet (Kertvárosi Polgármesteri Klub), amely jelöltjeként most is harcba száll a polgármesteri székért. A jobboldal is egységesen indul a kerületben: a Fidesz, az MDF, a MIÉP és a Vállalkozók Pártja közös jelöltje Kovács Péter.
XVII. kerület, Rákosmente
Rákosmentét 2002 óta Hoffmann Attila MSZP-s polgármester vezeti. A kerület a fővárosi kerületek sajátos problémáival küzd, mint a hatalmas átmenő forgalom, rossz minőségű utak, megoldatlan tömegközlekedés. A XVII. kerületben ez kimagaslóan és halmozottan érvényes, hiszen a buszokon kívül semmiféle BKV jármű nem közlekedik itt. Legfőbb kihívója, a Fidesz-KDNP által jelölt Riz Levente is ezen gondok megoldásával kampányol.
XVIII. kerület, Pestlőrinc-Pestszentimre
1994 óta vezeti a kerületet Mester László MSZP-s polgármester. A területnek különösen sok gondot okoz a nagy átmenő teherforgalom és a repülőtér közelsége. A kerületvezető kihívója Kucsák László, aki a kerület 70 százalékának csatornázását is a legsürgősebben orvosolandó problémának tekinti. Itt is külön jelöltet állított az SZDSZ.
XIX. kerület, Kispest
A Fidesz-KDNP jelöltje, Tarnai Richárd felhívja a kerület költségvetési hiányára a figyelmet és felelőtlen gazdálkodással vádolja a kerület szocialista vezetőjét, Gajda Pétert (aki a koalíció közös jelöltje is). A jelöltek között viszont egyetértés van a Kőbánya-Kispest metróállomás újjáépítésének szükségességében.
XX. kerület, Pesterzsébet
Pesterzsébetet nyolc éve Szabados Ákos MSZP-s polgármester irányítja. A kerület a tipikus peremkerületi problémákkal küzd, de Pesterzsébet ezen belül is a leghátrányosabbak közé tartozik: a legszegényebb kerület a fővárosban a helyi adókból befolyó összegek alapján. Szabados is elismeri a közlekedés tarthatatlan helyzetét, ellenfelei is ugyanezzel kampányolnak. Kaiser György a Fidesz jelöltje, aki szintén nyolc éve önkormányzati képviselő, Csillag László pedig az SZDSZ jelöltjeként száll ringbe.
XXI. kerület, Csepel
Csepelt három ciklus óta Tóth Mihály szocialista polgármester irányítja: legnagyobb eredményei az új csatorna és úthálózatát és az új SZTK épülete. Az SZDSZ itt is saját jelöltet indít, Kulinyi Márton azonban nem valószínű, hogy meg tudja szorítani. A Fidesz-KDNP jelöltje Németh Szilárd és az MDF-es Bakai László szintén nem túl esélyes, céljaik azonban megegyeznek: kampányuk során mindketten a csepeli fekvőbeteg ellátás visszaállítását hangsúlyozták.
XXII. kerület, Budafok-Tétény
Két jelölt száll ringbe itt: a koalíciós Bollok Istvánné 2002 óta vezeti a kerületet (ő egyébként az MSZP egyik sikeres kampányarca is), kihívója pedig a Fidesz, a KDNP, a Nemzeti Fórum és a Jobbik által is támogatott Szabolcs Attila.
XXIII. kerület, Soroksár
Bár hárman is igyekeznek megszorítani Geiger Ferenc polgármestert, erre sem Balog Barna független, sem Farkasfalvi József, az Együtt Soroksár szervezet támogatottja, sem pedig az MDF-es Hegyi Péter Hunor nem sok eséllyel pályázik.