Kultúra

Reneszánsz falképekre bukkantak Kolozsváron

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
A református óparókia egykori tanácstermében lévő falfestmények több okból is egyedinek számítanak.

Meglepő felfedezésre jutott Kolozsváron Kiss Lóránd falképrestaurátor és Weisz Attila művészettörténész, akik a református óparókiaként ismert Herepei-házban bukkant kivételes művészettörténeti jelentőségű falfestményekre – írta meg a Krónika.ro nyomán az MTI.

A felújítás alatt álló belvárosi műemléképületben többször végeztek kutatásokat,ezek közül a legfontosabb eredménynek az egykori tanácsteremben feltárt reneszánszkori falképtöredékek számítanak:

a szoba boltozatán és oldalfalain latin és magyar nyelvű, moralizáló feliratokat találtak, amelyeket a kornak megfelelő, virágos ornamentika ölel körül.

Kiss Lóránd a Krónikának arról beszélt, hogy a most napvilágra került képek – ezek fotói itt láthatók

egyrészt Kolozsvár egyetlen ismert késő reneszánsz falképei, másrészt hűen tükrözik a korabeli Kolozsvárt, amikor a város a virágkorát élte

A szakember hozzátette:

az épületben két falképréteg is található, az első a XVII. század közepén, a második pedig a XVIII. század közepén készült.

Ezek meglehetősen jó állapotban maradtak meg, így egységes bemutatásuk is kivitelezhető.

Művészettörténeti és kultúrtörténeti szempontból is fontos lenne, hogy ez az érték teljes díszében váljon közkinccsé, hiszen tökéletes bepillantást adna a hajdani reneszánsz-protestáns kolozsvári miliőbe

– fogalmazott Kiss.

A művészettörténeti kutatását végző Weisz Attila szerint a hivatali épületként működő Herepei-ház történetében Bethlen Gábor és I. Rákóczi György erdélyi fejedelmeknek is fontos szerepük volt, hiszen a Farkas utcai református épületek és intézmények patrónusai voltak.

A most kutatott utcai nagy terem a ház legreprezentatívabb helyisége a belvárosi presbitérium és a püspökség mellett működő, világi főrangú patrónusokból álló tanács gyűlésterme volt, a falképek megrendelője pedig vélhetően a presbitérium volt.

Weisz a lapnak arról is beszélt, hogy

a latin és magyar nyelvű, erkölcsi tartalmú feliratok a díszítés mellett arra is szolgáltak, hogy segítsék a tanácstagokat a helyes döntéshozatalban.

Mivel a feltárások helyi jellegűek, még nem sikerült egyben látni őket, de a művészettörténész azt reméli, hogy a későbbi munkálatok során sikerül kiolvasni, majd értelmezni is azokat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik